Dziś ruszają Warszawskie Targi Książki
W III Warszawskich Targach Książki weźmie udział kilkuset wystawców z Polski i 18 krajów. We wszystkich salach konferencyjnych odbywać się będą spotkania, seminaria, debaty.
Tradycyjnie już wystawcy zapełnią powierzchnię parteru i piętra Pałacu Kultury i Nauki, górne kuluary Sali Kongresowej, a także czasowo wykorzystywane będą dolne kuluary Sali Kongresowej.
Warszawskie Targi Książki gościć będą blisko 400 autorów, którzy spotkają się z czytelnikami w stoiskach wydawców oraz na specjalnie w tym celu zaaranżowanej „Kanapie Literackiej”.
Na tegorocznych targach nie zabraknie gwiazd światowej literatury, takich jak Jonatan Carroll* * – znany twórca fantastyki, od lat cieszący się niesłabnącą popularnością w Polsce.
Gościem polskiego wydawcy książek Paula Coelho - oficyny „Drzewo Babel” i Warszawskich Targów Książki, będzie* *Carl Honoré – kanadyjski dziennikarz i publicysta, jeden z twórców i rzecznik idei ruchu Slow, autor książki „Pochwała powolności. Jak zwolnić tempo i cieszyć się życiem", która właśnie trafiła na półki księgarskie. Odbędzie się też publiczna debatę pod hasłem „Koniec świata jaki znaliśmy. Utopie przyszłości” – z udziałem prof. Haralda Welzera, wybitnego psychologa społecznego. Wydawnictwo Akapit Press z kolei zaprosiło Cathy Cassidy, znaną na całym świecie brytyjską autorkę bestsellerowych książek dla dzieci i młodzieży.
Z czytelnikami spotka się* też*Salmuz Kamuran - autorka powieści i scenariuszy seriali telewizyjnych, jedna z najpoczytniejszych współczesnych pisarek, reprezentantka postmodernistycznego kierunku w literaturze tureckiej a jednocześnie tłumaczka literatury angielskiej na język turecki.
Pojawi się autorka bestselleru „Dom Orchidei”* *Lucinda Riley, Jean-Pierre Verheggen, prozaik i poeta belgijski, humorysta i prześmiewca, jak również Tomas Venclova. W sobotę na targach można będzie spotkać tegorocznych finalistów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, którymi są:Francisco GOLDMAN, LIAO Yiwu, Raja SHEHADEH, Filip SPRINGER i Colin THUBRON.
*Forum Nowych Technologii - *Specjaliści z branży wydawniczej będą mogli wziąć udział w całodniowych piątkowych warsztatach poświęconych książce cyfrowej. W sobotę czytelnicy i użytkownicy książki cyfrowej będą mogli osobiście testować różne rodzaje nośników książki cyfrowej i poznać zalety takich rozwiązań. W sektorze nowych technologii znajdzie się też kawiarenka – e-book cafe, gdzie oprócz dobrej kawy można będzie skorzystać z czytników e-booków.
* *Na targach można będzie oglądać aż 9 wystaw, a wśród nich m.in. wystawę poświęconą szwedzkiemu nobliście Tomasowi Tranströmerowi, wystawę prac plastycznych uczniów szkół podstawowych dedykowaną Astrid Lindgren, wystawę książek i ilustracji Tabu w sztuce dla dzieci, XXIII Biennale Ilustracji Bratysława - międzynarodowy przegląd autorskich ilustracji książek dla dzieci i młodzieży.
Dla młodzieży gimnazjalnej stworzono projekt zajęć edukacyjnych w cyklu „Lekcje literatury”. Dla młodszych i najmłodszych gości będą animacje literackie na dziecięcej scenie, warsztaty, gry, zabawy, konkursy, pokazy, przedstawienia teatralne, akcja dzielenia się książkami przygotowana przez portal Qlturka.pl.
Festiwal Komiksowa Warszawa na WTK już po raz drugi -to jedyny festiwal w stolicy pozwalający zanurzyć się w bogatym świecie narracji obrazkowej. Podczas czterech dni festiwalu będzie można spotkać komiksowych autorów z Polski (T. Baranowski, G. Rosiński, M. Śledziński, M. Skutnik) i z zagranicy (R. Surżenko, B. Bolland), uczestniczyć w panelach dyskusyjnych, prelekcjach i wykładach. Komiksowa Warszawa to nie tylko spotkania i giełda, ale także wydarzenia towarzyszące, takie jak wystawa komiksu iberyjskiego, „flamastrowa” Bitwa Komiksowa oraz wieńcząca imprezę gala z wręczeniem branżowych nagród, przyznawanych przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe. Festiwal organizują Polskie Stowarzyszenie Komiksowe i Stowarzyszenie Twórców „Contur".
To tylko część atrakcji. Więcej dowiecie się NA STRONIE FESTIWALU