RegionalneWarszawaDziś niezwykła noc. Niebo rozświetlą Perseidy

Dziś niezwykła noc. Niebo rozświetlą Perseidy

Astronomiczne spektakle będzie można oglądać przez wiele wieczorów.

Dziś niezwykła noc. Niebo rozświetlą Perseidy
Karol Lewandowski

To nie lada gratka dla miłośników astronomii i spadających gwiazd. Dziś w nocy niebo rozświetlą meteory z roju Perseidów. Pierwsza połowa sierpnia, to tradycyjnie najlepsza pora na wypatrywanie meteorów zwanych "spadającymi gwiazdami". Miłośników astronomii czeka wtedy maksimum roju Perseidów. W tym roku szanse na ich wypatrzenie będą większe, bo spodziewane są nawet dwa maksima. W dużych miastach widoczne są tylko te najjaśniejsze, najbardziej atrakcyjne meteory. Reszta znika w miejskiej łunie. Jednak i w stolicy da się je oglądać.

Karol Wójcicki z planetarium stołecznego Centrum Nauki "Kopernik" wyjaśnia, że w tym roku będziemy mieli dwa maksima tego roju, a dziś w nocy przypada pierwsze z nich, które ma być wyjątkowo widowiskowe. Następna okazja nadarzy sie już kolejnego dnia.

Tym razem Ziemia będzie przedzierać się nie przez jeden, ale przez dwa strumienie cząstek pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle, a ten drugi strumień jest wyjątkowo gęsty. Dlatego - podkreśla Karol Wójcicki- w nocy, ok. 2.00 czeka nas "wielki wybuch Perseidów", a więc krótki okres, kiedy na niebie może pojawić się wyjątkowo dużo meteorów. Następna okazja nadarzy sie już kolejnego dnia.

W Warszawie zgasną światła

Perseidy to jedne z najłatwiejszych do obserwowania zjawisk astronomicznych. Wystarczy cierpliwie wpatrywać się w jak największy obszar nieba, a pierwsze meteory - nawet gołym okiem - powinniśmy dostrzec już po kilku minutach obserwacji. Im ciemniejsze miejsce wybierzemy, tym większa szansa na dostrzeżenie "spadającej gwiazdy". W Polsce najlepiej do tego celu nadają się Mazury i Bieszczady.

Osoby, które zostaną w miastach, też będą miały szansę na obserwowanie Perseidów. W Warszawie wspólne obserwacje w piątek 12 sierpnia (od godz. 21) tradycyjnie już przygotowuje Centrum Nauki Kopernik. Oglądanie zjawiska ułatwi wyłączenie iluminacji Centrum Nauki Kopernik, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenia Parku Odkrywców. Dodatkowo Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady w Parku Odkrywców oraz niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Na Narodowym zgasną tej nocy iluminacje stadionu.

Uwaga: Nasza redakcja będzie tworzyła galerię zdjęć z tego wydarzenia. Jeśli chcecie, by i Wasze zdjęcie spadających gwiazd znalazło się w naszym serwisie, prześlijcie je z odpowiednim podpisem na adres redakcja@wawalove.pl. lub na pocztę naszego facebookowego profilu.

Źródło: (iar/pap)

Obraz
spadająca gwiazdacnkmeteory

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)