Drugie miejskie urodziny Władysława Andersa
Ulica na Muranowie świętuje urodziny swojego patrona
W najbliższą niedzielę, 10 sierpnia, ulica Andersa po raz drugi będzie świętować urodziny swojego patrona! Przez cały dzień odbywać się będą tam warsztaty ruchowe i plastyczne, wyprzedaż garażowa oraz szereg innych atrakcji.
Władysław Anders urodził się 11 sierpnia 1892 roku. Chcemy pokazać, jak obecnie wygląda życie w tej okolicy, jak wiele się zmieniło między innymi dzięki bohaterom takim jak Anders – w związku z tym rocznica jego urodzin daje idealny pretekst do wspólnego, sąsiedzkiego świętowania - mówią organizatorzy - Będziemy pokazywać nowe oblicze miasta i naszej okolicy, a wszystko to przy pysznym, różnorodnym jedzeniu oraz akompaniamencie muzyki, którą pokochacie.
Program obchodów:
★ 10:00, 11:00 ★ URODZINOWY BIEG PO UL. ANDERSA / GIMNASTYKA NA SKWERZE WIĘŹNIÓW POLITYCZNYCH STALINIZMU
Polska elita międzywojenna była zafascynowana sportem i kulturą fizyczną. Zacznijmy wspólne świętowanie urodzin Władysława Andersa od małego rozruchu! O 10 i 11 pod Państwomiasto odbędzie się zbiórka osób chętnych do wspólnego biegania. Trener poprowadzi ul. Andersa na Skwer Więźniów Politycznych Stalinizmu, gdzie odbędzie się krótka gimnastyka, a następnie powrót drugą stroną ulicy. Planowana trasa - ok. 1 km. Bieg i ćwiczenia poprowadzi Olgierd Syczewski, wychowany na Anielewicza, od urodzenia zakochany w Muranowie. Kiedyś wyczynowy tenisista, od 6 lat instruktor sportu i pasjonat biegania.
★ 11:00 – 16:00 ★ ŚNIADANIE NA TRAWIE/ PYSZNE LEMONIADY I WYPIEKI / MUZYKA NA ŻYWO / PIŁKARZYKI / PING PONG
Co wyróżniało Władysława Andersa, patrona naszej ulicy? Gładka głowa i wąsy! Przyjdź do nas, zrób sobie zdjęcie z dostępnymi w lokalu wąsami, wrzuć na Instagram oznaczając #urodzinyandersa @panstwomiasto i odbierz na barze nasz ulubiony button z napisem +48 22!
Wszyscy zainteresowani przez cały dzień będą mieli okazję zapoznać się z twórcami przewodnika Warszawex, stworzonego przez localsów dla turystów, oraz nabyć swój własny egzemplarz. Cena - 6 zł.
★ 11:00 – 16:00 ★ WYPRZEDAŻ GARAŻOWA
Garażówka to okazja by przewietrzyć szafę, przejrzeć bibliotekę, piwnicę i strych – oddać w dobre ręce się przedmioty, które w jednym domu są zbędne, a w innym - bardzo pożądane / dla wystawiających się mamy koce, stoły, krzesła i zniżki na napoje na barze / Warunkiem udziału w garażowej wyprzedaży jest uiszczenie symbolicznej opłaty – cegiełki w wysokości 10 zł / chęć udziału w wyprzedaży należy zgłosić na sebastian@wyprzedazgarazowa.com.pl, w temacie wiadomości wpisując "Państwomiasto"
★ 11:00 - 18:00 ★ WARSZTATY "PAMIĘĆ W MURALU" W MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH
Sierpień to czas szczególnych rocznic, czas na przypominanie i upamiętnianie ważnych wydarzeń, ludzi i zjawisk. Z tej okazji zapraszamy na warsztaty, podczas których będziemy analizować współczesne, widoczne w przestrzeni miejskiej formy upamiętniania, a następnie pod okiem doświadczonych artystów, na podstawie opracowanego przez nich projektu, namalujemy mural w Muzeum Historii Żydów Polskich. Warsztaty poprowadzi Anna Koźbiel i Adam Walas, założyciele grupy Ad manum, która na swoim koncie ma wiele warszawskich murali – m.in. mural „Esperanto”, „Kobiety Muranowa”, „Architekci”, „Mity Słowiańskie”. Udział bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc, tel. +48 22 47 10 301.
★ 12:00 – 14:00 ★ WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI Z KROPKA W KROPKĘ
Dziewczyny z Kropka w Kropkę pewnego dnia postanowiły, że podzielą się z innymi tym co w życiu wychodzi im najlepiej… czyli kreatywnym podejściem do otaczającego świata. Projekt powstał z chęci podzielenia się tym z najmłodszymi odkrywcami, a także z wiary, że razem można zdziałać więcej! Warsztaty pomogą rozwinąć zdolności manualne każdego malucha, przybliżą mu różne techniki artystyczne i biedą przy okazji świetną zabawą:) Każde zajęcia są niepowtarzalne, a wykonane dzieła dzieci zabierają ze sobą do domu. Podczas urodzin Andersa wykonywane będzie kartonowe miasto!
★ 14:00 ★ POKAZ FILMU "PIWKO DLA NIEDŹWIEDZIA"
Wszyscy znają fikcyjną historię czterech pancernych i psa. Ale kto zna historię misia Wojtka, która, chociaż to zadziwiające, wydarzyła się naprawdę? Wojtek, urodzony w Persji niedźwiedź brunatny przez lata był dzielnym żołnierzem, kapralem adoptowanym przez żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Andersa. Bardzo uległy w stosunku do ludzi, lubiący się do nich przytulać i bawić się z nimi w zapasy, z czasem zaczął również pracować, tak jak inni żołnierze. Chodził na warty, pilnował obozu i sprzętu. Zasłużył się nawet pojmaniem arabskiego szpiega, którego przypadkowo zaskoczył w łaźni, gdzie regularnie brał prysznic. Wojtek brał także udział w bitwie o Monte Cassino, nosił dla żołnierzy artylerię, której ani razu nie upuścił. Od tamtej pory symbolem 22 Kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach. Wraz z żołnierzami przeszedł cały szlak bojowy od Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę aż do Egiptu. Wojtek stał się też tematem licznych publikacji
prasowych, zwłaszcza w Szkocji, gdzie stał się bohaterem i spędził swoje życie po wojnie. Dokument z 2008 roku, reżyseria - Maria Dłużewska. Pokaz odbędzie się w sali konferencyjnej na pierwszym piętrze.
★ 14:30 ★SZUKAMY HEJTÓW Z AKCJĄ HEJTSTOP!
Akcja HejtStop zaprasza na spacer w poszukiwaniu antysemickich, rasistowskich, szerzących nienawiść napisów. Ile takich napisów znajdziemy podczas naszej wędrówki? Będziecie zaskoczeni jak wiele jest wokół nas nienawiści! HejtStop walczy z takimi napisami. Pomóc nam można bardzo łatwo - robiąc zdjęcie aparatem, smartfonem, a nawet telefonem starszej generacji.
Zapraszamy szczególnie posiadaczy i posiadaczki sprzętu z mobilnym dostępem do internetu. Podczas spaceru będziemy prezentować działanie strony - każda chętna osoba może zrobić zdjęcie hejta i wstawić je na stronę. To naprawdę proste! W razie problemów pomocą służyć będą nasi wolontariusze. Hejtów starczy dla każdego uczestnika i każdej uczestniczki...
Zbieramy się o 14.30 przed wejściem do Państwomiasto - szukajcie osób w HejtStopowych koszulkach i z firmową flagą Spacer zakończy się mikro-konkursem z atrakcyjnymi nagrodami. Dla wszystkich osób które wezmą udział przewidziany jest zestaw upominków.
★ 18:00 ★ SPACER "ŚLADAMI UPAMIĘTNIANIA - MURALE NA MURANOWIE"
Muranów, osiedle zbudowane na gruzach warszawskiego getta, od niedawna stało się popularne również jako swoista galeria na wolnym powietrzu. W ciągu ostatnich kilku lat w muranowskich bramach i na ścianach budynków powstało dziewięć wielkoformatowych malowideł. Niektóre, jak murale Zamenhofa, Korczaka czy Edelmana, związane są ściśle z historią okolicy, inne – o abstrakcyjnej wymowie – jak mural Etam Cru przy ulicy Dzielnej, pełnią rolę barwnego akcentu, ożywiającego okolicę. Spacer poprowadzi Sylweriusz Królak, twórca stworzonego przez lokalsów przewodnika po mieście Warszawex. Spacer odbywa się pod patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich.
★ 19:00 ★ FINISAŻ AKCJI "NEONY MURANOWA" / POKAZ FILMU "NEON" / SPOTKANIE Z JAROSŁAWEM ZIELIŃSKIM
Koordynatorzy akcji "Neony Muranowa", dzięki której na Muranów powrócił napis "Galskór" z 1959 roku podsumują zakończoną pierwszą edycję projektu oraz podziękują w kilku słowach wszystkim wspierającym jego wykonanie za pomocą platformy Polak Potrafi. Każdy z gości otrzyma okolicznościową przypinkę, następnie odbędzie się pokaz filmu "Neon" w reżyserii Erica Bednarskiego.
Po filmie ok. godz. 20 odbędzie się spotkanie z Jarosławem Zielińskim, varsavianistą, historykiem, autorem książki "Neony. Ulotny ornament warszawskiej nocy", współtwórcą reaktywowanego miesięcznika „Stolica”.
Finisaż odbędzie się w sali konferencyjnej na pierwszym piętrze.
Zobacz także: Dzień Indonezyjski w Parku Praskim