Trwa ładowanie...

Drogowcy przesiedli się na wózki. Dostrzegli bariery osób niepełnosprawnych

To część nietypowego szkolenia, w jakim uczestniczyło kilkunastu pracowników ZDM.

Drogowcy przesiedli się na wózki. Dostrzegli bariery osób niepełnosprawnych
d1zj7xm
d1zj7xm

Zbyt wysokie krawężniki, nierówne chodniki czy schody – to tylko niektóre bariery, z jakimi muszą na co dzień mierzyć się osoby z niepełnosprawnościami. Aby lepiej zrozumieć ich sytuację, na jeden dzień pracownicy Zarządu Dróg Miejskich przesiedli się na wózki inwalidzkie.

To część nietypowego szkolenia, w jakim uczestniczyło kilkunastu pracowników ZDM. Podczas szkolenia, zorganizowanego przez "Fundację Polska Bez Barier", pracownicy ZDM na co dzień zajmujący się projektowaniem i realizacją inwestycji drogowych mogli „wczuć się” w to, jak poruszają się po mieście osoby niepełnosprawne.

Bezcenne doświadczenia

- Poznaliśmy m.in. jak ciężko jest pokonać uskok na wózku inwalidzkim i jak inaczej porusza się po mieście osoba niewidoma (w tym celu założyliśmy opaski na oczy) - opisują swoje wrażenia pracownicy ZDM . Uczestnicy szkolenia poznali także techniki poruszania się osób z niepełnosprawnościami oraz ich potrzeby związane ze zmianami w przestrzeni miejskiej. Praktyczna wiedza o tym, jak osoby niepełnosprawne pokonują – często zbyt wysokie – krawężniki, źle wyprofilowane przejazdy tramwajowe czy schody bez pochylni jest bezcenna, szczególnie w projektowaniu nowych rozwiązań drogowych. Każdy z uczestników szkolenia mógł przekonać się o tym na własnej skórze.

Kontynuacja akcji

Warto przypomnieć, że to nie pierwsza tego typu inicjatywa. Pod koniec stycznia przeprowadzono testy rozwiązań dla osób niepełnosprawnych, które zastosowano na przystanku przy ul. Dwernickiego. Przystanek ten wraz z chodnikiem na odcinku od ul. Wiatracznej, do ul. Mycielskiego został przez ZDM wyremontowany pod koniec 2015 r. zgodnie z najnowszymi standardami. Wówczas osoby niewidome i niedowidzące zostały poproszone o sprawdzenie warunków poruszania się przy wykorzystaniu zainstalowanych pasów ostrzegawczych i prowadzących. Z kolei osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich sprawdzały komfort korzystania z chodników wyposażonych w komplet oznaczeń dotykowych.

d1zj7xm

W tym roku kontynuowane są także działania ZDM-u związane z usuwaniem barier architektonicznych . W ramach robót planowane jest usunięcie kilkuset barier i utrudnień dla pieszych.

Źródło: (ZDM)

Przeczytaj też:

d1zj7xm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zj7xm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj