Trwa ładowanie...

Drogeria w budynku przy pl. Zamkowym. "Braliśmy pod uwagę prestiżowe usytuowanie"

Pierwsi najemcy w kontrowersyjnym budynku na Starówce

Drogeria w budynku przy pl. Zamkowym. "Braliśmy pod uwagę prestiżowe usytuowanie"
d35jr20
d35jr20

Wiemy już, kto został pierwszym najemcą kontrowersyjnego biurowca przy pl. Zamkowym. To firma Rossmann, która otworzy tam swoją drogerię. Sklep zostanie zlokalizowany na parterze - poinformowała WawaLove.pl Agnieszka Śliwa z Senatorska Investment.

Najemca zajmie lokal o powierzchni 306 m2, zlokalizowany w narożniku obiektu u zbiegu ulic Miodowej i Senatorskiej. Wejście do sklepu będzie znajdowało się od strony ul. Senatorskiej. - Wybierając lokalizację kolejnej drogerii Rossmann, braliśmy pod uwagę przede wszystkim prestiżowe usytuowanie, jak również nowoczesne rozwiązania technologiczne, zastosowane w budynku. Wszystkie te elementy znaleźliśmy w inwestycji Plac Zamkowy – Business with Heritage, położonej w bezpośrednim sąsiedztwie placu Zamkowego w Warszawie – powiedział Tomasz Cieślak z firmy Rossmann. Sieć ma w tej chwili ponad 1000 sklepów w 400 miastach.

Najemcy budynku mają do dyspozycji 1 626 m kw. przestrzeni usługowo–handlowej na poziomie parteru oraz pierwszego piętra od strony Placu Zamkowego oraz 3 851 mkw. powierzchni biurowej, znajdującej na wyższych kondygnacjach. Dodatkowo pod budynkiem będzie znajdował się dwupoziomowy parking podziemny na 27 miejsc.

Bydynek pełen kontrowersji

Nowy biurowiec , jaki pojawił się na Starówce, bardzo poruszył warszawiaków. Budynek nie tylko mieści się 80 metrów od kolumny Zygmunta, ale zmienia też zasadniczo widok na najważniejszy plac w stolicy, chroniony przez UNESCO. Gdy pojawiły się pierwsze wizualizacje, spytaliśmy o budynek Sławomira Ratajskiego, Sekretarza Generalnego Polskiego Komitetu UNESCO. Sekretarz powiedział WawaLove.pl, że inwestor nie konsultował się z nimi w tej sprawie. Dodał też, że "w sytuacji, w której inwestycja ma wpływ na widok obszaru objętego ochroną UNESCO, takie konsultacje powinny odbyć się w Centrum Światowego Dziedzictwa".

Gdy pojawiły się pierwsze głosy oburzenia, prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent wstrzymała budowę biurowca. Chodziło wówczas o to, iż pozwolenie na budowę budynku wydała matka współtwórcy projektu, naczelniczka Jolanta Zdziech-Naperty. Naczelniczka podała sie do dymisji.

d35jr20

Uchylić wpis do rejestru zabytków

Deweloper budujący biurowiec przy Starówce - spółka Senatorska Investment - wystąpił też w listopadzie 2014 roku do resortu kultury o uchylenie wpisów do rejestru zabytków ulic znajdujących się w sąsiedztwie inwestycji . Chodziło o Podwale, Senatorską i Miodową, czyli jedne z najpiękniejszych, zabytkowych uliczek naszego miasta. Od prawie 50 lat znajdują się one w rejestrze zabytków. Według prawnika reprezentującego dewelopera, spółkę Senatorska Investment, nie chodziło o pozbawienie ochrony zabytkowych ulic lecz o unieważnienie decyzji z 1965 r., które nie określają, co dokładnie wpisane jest do rejestru zabytków. Z zapisu konserwatora nie wynika, jaki dokładnie teren jest objęty wpisem do rejestru - tylko ulica do krawężników, czy również chodniki i działki po jej obu stronach. Ministerstwo Kultury w kwietniu odrzuciło wniosek dewelopera.

Eksperci UNESCO zdecydowali, że budynek musi być zintegrowany z otoczeniem pod względem jego podstawowych elementów, takich, jak rozmiar, struktura, materiały i kolor. - Gdyby wyróżniał się z otoczenia pod względem którejkolwiek z istotnych cech stałby się wyjątkiem i zyskałby znaczenie, które nie odpowiada jego statusowi zwykłego budynku prywatnego - napisano w specjalnym Raporcie na temat budynku. Senatorska Investment wprowadził zmiany w pierwotnym projekcie biurowca. Według dewelopera. miały one pozwolić budynkowi lepiej zintegrować się z jego historycznym otoczeniem. Wprowadzone innowacje były zgodne są wytycznymi raportu sporządzonego przez UNESCO. Przeprojektowano elewację, obniżono dach i zmniejszono kąt jego nachylenia. Zmiany uchroniły Stare Miasto przed skreśleniem z listy światowego dziedzictwa.

W tej chwili w budynku trwają prace wykończeniowe. Otwarcie zaplanowano na lato tego roku. Drogeria zostanie otwarta jednocześnie z oddaniem obiektu do użytkowania.

d35jr20
d35jr20
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35jr20
Więcej tematów