Trwa ładowanie...

David Bowie na Żoliborzu. Odsłonili mural

Mural na fasadzie budynku przy ul. Marii Kazimiery 1 upamiętnia wizytę muzyka w Warszawie.

David Bowie na Żoliborzu. Odsłonili mural
d4f6grv
d4f6grv

Wizerunek Davida Bowiego i wrysowany weń Pałac Kultury i Nauki - na fasadzie bloku przy ul. Marii Kazimiery w Warszawie powstał mural, poświęcony tej słynnej postaci muzyki rozrywkowej XX wieku. W czwartek odbyło się odsłonięcie malowidła.

Data krótkiej wizyty Bowiego w Warszawie, o której przypomina mural, nie jest precyzyjnie ustalona. Na pewno miała miejsce w połowie lat 70. Pociąg, którym podróżował brytyjski piosenkarz, autor takich płyt jak m.in. "Heroes", "Aladdin Sane" czy "Young Americans", zatrzymał się na kilka godzin w Warszawie, na Dworcu Gdańskim, gdzie miał przegląd techniczny.

Bowie wysiadł z pociągu i wybrał się na spacer po Żoliborzu. Zaszedł na pobliski Plac Komuny Paryskiej - dziś Plac Wilsona - gdzie kupił płytę Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Melodię, usłyszaną na albumie, wykorzystał na swojej następnej płycie "Low" (1976), na której znalazł się utwór "Warszawa" z fragmentem zaczerpniętym z kompozycji "Helokanie" Stanisława Hadyny, twórcy zespołu "Śląsk".

Mural na fasadzie budynku przy ul. Marii Kazimiery 1 upamiętnia to wydarzenie. Żoliborski Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami "zapronował nam siedmiopiętrowy blok z wyremontowaną świeżo ścianą" - powiedziała PAP Beata Chomątowska, inicjatorka akcji "Mural dla Bowiego", pisarka, prezeska stowarzyszenia "Stacja Muranów". Fundusze na powstanie malowidła zebrano za pomocą crowdfundingu.

d4f6grv

Do organizatorów inicjatywy przysłano 20 projektów muralu. Z nich jury wybrało dwa finałowe projekty. Autorem zwycięskiego projektu został architekt i grafik Dawid Celek. Przedstawia ona podobiznę Bowiego z wrysowanym w nią Pałacem Kultury i Nauki.

- Pomysł na stworzenie muralu przyszedł mi do głowy po śmierci Bowiego. Przeglądałam w smutku angielskie portale internetowe, na których wciąż przewijało się zdjęcie muralu w londyńskiej dzielnicy Brixton. Przypomniałam sobie, że od apokryficznej wizyty Bowiego w Warszawie mija właśnie 40 lat - mówiła wcześniej Chomątowska.

Biografowie artysty za najbardziej prawdopodobną datę przejazdu autora "Space Oddity" przez Warszawę uznają 21 kwietnia - stąd data odsłonięcia muralu.

Organizatorzy podkreślali, że mural nie będzie jedyną formą upamiętnienia zmarłego w styczniu b.r. muzyka. Zapowiadają także stworzenie neonu w kształcie błyskawicy. Powstał projekt autorstwa Valerego Viraga z Kwiaciarni Grafiki, obecnie trwają rozmowy dotyczące lokalizacji neonu. Organizatorzy chcieliby, aby został on zamontowany w okolicy Dworca Gdańskiego.

d4f6grv

(Źródło: PAP)

d4f6grv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f6grv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj