Trwa ładowanie...

Daniel Ozon odwołany. Górnicy z JSW protestują w Warszawie: "Dymisja Tchórzewski!"

Górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej protestują przed ministerstwem energii w związku z odwołaniem z funkcji prezesa Daniela Ozona. Wyszedł do nich minister Krzysztof Tchórzewski. I nie został ciepło przyjęty.

Daniel Ozon odwołany. Górnicy z JSW protestują w Warszawie: "Dymisja Tchórzewski!"Źródło: East News, fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER
d1l5r62
d1l5r62

Odwołanie z funkcji prezesa JSW Daniela Ozona i zamiany w zarządzie spółki spowodowały ostrą reakcję górniczych związkowców. Kilkadziesiąt osób od rana protestuje przed ministerstwem energii. Sterty nad spółką przejął Robert Małłek.

Do demonstrantów wyszedł minister energii. Jak powiedział górnikom, gdyby nie było powodu, to nie odwołano by prezesa Ozona.

d1l5r62

Minister Tchórzewski zaprosił przedstawicieli górników do rozmów. Część skandowała "Tchórzewski - dymisja", ale ostatecznie do spotkania doszło. - Powiedzieliśmy ministrowi, że w świetle zmian w Radzie Nadzorczej oczekujemy rzetelnego konkursu. Możliwość udziału w nim powinien mieć prezes Ozon - powiedział Sławomir Kozłowski, cytowany przez PAP.

Ministrowi energii protestujący zarzucają próbę ręcznego sterowania spółką, m.in. przez osobę szefowej rady nadzorczej powołanej przez ministra, która ma w spółce coraz mocniejszą pozycję. Zmiany w regulaminie dały jej decydujący głos Radzie Nadzorczej, jednocześnie marginalizując pozostałych członków.

Górnicy ostrzegli ministra, że mogą zorganizować znacznie ostrzejszy protest, w dużo liczniejszym gronie. Górny obawiają się również, że środki wypracowane w JSW będą wykorzystywane do finansowania innych sektorów. Przed ministerstwem skandowali: "Złodzieje, złodzieje!".

d1l5r62

Górnicy mieli również pretensje, że nie zostali wpuszczeni do budynku JSW i nie mogli rozmawiać z władzami spółki. Budynek otoczył kordon policji i ochrony, co relacjonował dziennikarz BiznesAlert na Twitterze

- Tak się nas boicie? – pytali związkowcy. – To pana inicjatywa? – zwracali się do ministra. Ten zaprosił ich do siebie, ale tłum wybuchł okrzykami: "Za późno!"; "Dymisja Tchórzewski!".

Minister miał spotkać się ze związkowcami z JSW jeszcze w poniedziałek, ale niespodziewanie odwołał spotkanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1l5r62
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l5r62
Więcej tematów