Trwa ładowanie...

Czystego nie zawsze czyste sprawy (SPACER)

Niezależnie od tego, czy będzie mowa o przedwojennej czy powojennej historii Czystego, akcentów robotniczo-przemysłowych nie zabraknie.

Czystego nie zawsze czyste sprawy (SPACER)
dayir7r
dayir7r

Czyste to dziś kawałek Woli. Historyczna nazwa tego fragmentu miasta raczej rzadko pada z ust współczesnych warszawiaków. Kto dziś powie: „gazownia na Czystem”? Pewnie jeszcze mniej osób wie, skąd w ogóle wzięła się ta nazwa, tak bardzo przecież niekorespondująca z przemysłową przeszłością tego miejsca.

To właśnie rewolucja przemysłowa bezpowrotnie zmieniła charakter osady pełnej niegdyś ogrodów i zieleni, a budowa linii kolejowej warszawsko-wiedeńskiej przesądziła o jej współczesnych granicach. Dziś trudno uwierzyć, że ulica Barska tak bardzo przecież związana z Ochotą, historycznie należała do dóbr osady Czyste. Jedno jest pewne. Niezależnie od tego czy podczas spaceru będzie mowa o przedwojennej czy powojennej historii Czystego, akcentów robotniczo-przemysłowych nie zabraknie i to one będą osią spaceru, który zostanie zorganizowany przez Butem po Wawie. Podczas wycieczki dowiecie się m.in.:

- czy po stolicy mogły jeździć tramwaje napędzane powietrzem,
- dlaczego w przedwojennej fabryce Philipsa pracowały głównie panie,
- kiedy i dlaczego na ulice Warszawy na krótko powróciły tramwaje konne,
- czy dobrze wysmażone pierogi mogły przekreślić karierę Łomnickiego i jak mistrz trafił na Wolę,
- gdzie narodziła się „Aga” i „Szarotka” oraz pierwszy polski walkman „Kajtek”,
- jakim bohaterskim czynem zapisała się nauczycielka, o której wiersze pisali Staff i Szymborska,
- jakie wydarzenie znane jest pod nazwą czarnego czwartku stołecznej komunikacji,
- w którym wolskim klubie zaczynał karierę Janusz Kusociński i czy Stanisław Królak faktycznie bił radzieckich kolarzy pompką rowerową,
- gdzie mieści się sierociniec, który prowadził Janusz Korczak i czy Henryk Goldszmit zawsze był taki święty

To oczywiście tylko część atrakcji, które uczestnicy zobaczą podczas spaceru, który rozpocznie się w najbliższą niedzielę 16 sierpnia o godzinie 19:00 przy skrzyżowaniu Hrubieszowskiej i Karolkowej. Spacer nie powinien potrwać dłużej niż dwie godziny. Podczas wycieczki uczestnicy zobaczą fragment Czystego zamknięty ulicami Towarową, Wolską, Kasprzaka i Bema. Wycieczka jest darmowa, ale jeśli ktoś uzna, że przewodnik zasłużył na napiwek, ten z pewnością się nie obrazi. Spacer poprowadzi Rafał Dąbrowiecki przewodnik, pasjonat historii Warszawy i twórca portalu Butem po Wawie.

dayir7r
dayir7r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dayir7r
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj