Czy wiecie, gdzie mieszkał i pracował Mieczysław Fogg?
Odkryjemy przed wami tę tajemnicę.
Mieczysław Fogg, który tak naprawdę nazywał się Mieczysław Fogiel, urodził się** 30 maja1901 r. w Warszawie. Zmarł 3 września 1990 roku, również w stolicy. Był piosenkarzem, a swoją karierę rozpoczął w okresie międzywojennym. Trwała ona jeszcze wiele lat po zakończeniu drugiej wojny światowej. Najbardziej rozsławiły go takie utwory jak „Tango milonga”, „To ostatnia niedziela”, czy „Jesienne róże”.
Matka Fogga prowadziła sklep w domu na rogu ulic Długiej i Freta. Ojciec był kolejarzem. Jako chłopiec, Mieczysław Fogg śpiewał w chórze w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu – do czasu, gdy usłyszał go Ludwik Sempoliński i skierował na naukę śpiewu do profesora Jana Łysakowskiego na Wydziale Wokalistyki Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina
Fogg zadebiutował jako piosenkarz w 1928 r. w Chórze Dana na scenie warszawskiego teatrzyku Qui Pro Quo. Potem były teatry i rewie Banda, Rex, Polonia, Cyrulik Warszawski, Wielka Rewia, Małe Qui Pro Quo i Tip Top. Od 1932 roku, razem z Chórem Dana koncertował za granicą, m.in. w Niemczech, Estonii, całej Skandynawii, Austrii, we Włoszech i w USA. Dla firmy fonograficznej Odeon nagrywał 30-50 piosenek rocznie. Towarzyszył w koncertach i nagraniach sławnym polskim artystom kabaretowym. Ustanowił też przedwojenny rekord płytowy: ponad 100 tysięcy sprzedanych egzemplarzy „To ostatnia niedziela”.
Po odejściu z Chóru Dana zadebiutował jako solista, zwyciężając w ogólnopolskim plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia.
W czasach okupacji niemieckiej mieszkał w Warszawie. Za zgodą władz Podziemnej Polski występował w kawiarniach dostępnych polskiej publiczności. Jako starszy strzelec I Batalionu Szturmowego Odwet brał udział w Powstaniu Warszawskim. Zyskał tytuł barda powstania śpiewając w schronach, szpitalach polowych i na barykadach. Za udział w powstaniu otrzymał Krzyż Zasługi z Mieczami oraz Krzyż Walecznych.
Po powstaniu Fogg zamieszkał we wsi Złotokłos koło Tarczyna, a 18 stycznia 1945 roku wrócił do Warszawy. W latach 1945-1956 prowadził przy Marszałkowskiej 119 własną kawiarnię artystyczną Cafe Fogg. W latach 1946-1951kierował wytwórnią płyt gramofonowych Fogg Records, przy ulicy Koszykowej.
Od 1946 roku występował w programach estradowych i z własnymi recitalami. W 1958 roku zwyciężył po raz drugi w plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego piosenkarza roku. Śpiewał na estradzie przez ponad 60 lat. Po śmierci Maurice'a Chevaliera w 1972 r. był najstarszym występującym piosenkarzem świata.
Mieczysław Fogg wystąpił na blisko szesnastu tysiącach koncertów. Śpiewał w dwudziestu pięciu krajach Europy oraz w Brazylii, Izraelu, na Cejlonie, Nowej Zelandii, Australii, USA i Kanadzie. Nagrał kilkanaście płyt o łącznym nakładzie 25 milionów egzemplarzy.