Trwa ładowanie...

Czy na Dworzec Warszawa Główna wrócą pociągi?

Wciąż nie ma koncepcji na zagospodarowanie terenu przy ul. Towarowej

Czy na Dworzec Warszawa Główna wrócą pociągi?
d3rnoiy
d3rnoiy

Spółka PKP PLK zastanawia się nad odbudową stacji kolejowej Warszawa Główna. Taka koncepcja pojawia się w obrębie całości działań związanych z poprawą przepustowości Warszawskiego Węzła Kolejowego, które być może zostaną zrealizowane w najbliższych latach - czytamy na stronie " Rynku Kolejowego ". Razem z tymi planami przygotowana ma być nowa koncepcja Muzeum Kolejnictwa, które znajduje się przy Towarowej .

- Są robione obecnie analizy, dotyczące tego, czy powinien tam być przystanek. Z punktu widzenia zabudowy tego terenu to jest bardzo pozytywna informacja. Łatwy dostęp do kolei jest atutem - mówi Jarosław Bator, dyrektor ds. nieruchomości PKP SA.

Dworzec Warszawa Główna znajduje się przy ulicy Towarowej. Od 1947 roku był czynnym dworcem kolejowym. Po otwarciu w latach 70. XX w. dworca Warszawa Centralna, rola stacji Warszawa Główna zaczęła spadać. W ostatnich latach funkcjonowania w ruchu pasażerskim, obsługiwała już wyłącznie pociągi regionalne kursujące po linii radomskiej. Ostatecznie przewozy pasażerskie wyruszające z tej stacji zawieszono w 1996 r. .

d3rnoiy

Teraz w jego budynku działa Muzeum Kolejnictwa , które do kwietnia br. decyzją sądu powinno opuścić obiekt. PKP SA zastanawia się nad wyburzeniem budynku. Jednak budynek jest zabytkiem i jego wyburzenie może być problemem.

Pomysłem powrotu pociągów pasażerskich na stację przy ul. Towarowej zainteresowane są władze woj. mazowieckiego. Jak powiedziała Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego, kwestia wznowienia funkcji dworca Warszawa Główna jest jednym z pomysłów na poprawę przepustowości w Warszawskim Węźle Kolejowym jako jeden z wariantów inwestycyjnych. Projekt ten, zgłaszany na etapie konsultacji społecznych aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego, został ujęty w przyjętej przez województwo strategii.

d3rnoiy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rnoiy
Więcej tematów