Czy Andrzej Duda mógł podnieść hostię? Biskup wyjaśnia
Podczas obchodów Święta Dziękczynienia wiatr porwał hostię, którą złapał sam prezydent elekt
Święto Dziękczynienia na terenie Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie. Silny podmuch wiatru porywa hostię, która ląduje na chodniku. Komunikant podnosi z ziemi prezydent elekt Andrzej Duda i przekazuje go arcybiskupowi kard. Kazimierzowi Nyczowi. Czy osoba świecka ma prawo podnieść hostię?
- Nic się nie stało, takie przypadki się zdarzają. Prezydent zachował się w tej sytuacji prawidłowo - mówi biskup Tadeusz Pieronek. I dodaje, że zwykle w takich sytuacjach hostię podnosi z ziemi ksiądz, choć nie jest czymś niestosownym, jeśli wyręczy go w tym osoba świecka. Zdaniem biskupa sytuacja, w której wierny dotyka hostii nie jest czymś nadzwyczajnym. Duchowny przypomina, że podobnie dzieje się podczas przyjmowania komunii na rękę. I zaznacza. - Jeśli w tym przypadku hostia upadnie, to wierny ma prawo ją podnieść i przyjąć - tłumaczy Pieronek.
Podczas wczorajszych uroczystości prezydent elekt zaśpiewał wraz z dziećmi z zespołu "Arka Noego" największy przebój zespołu pt. "Święty uśmiechnięty" ze znanym refrenem: "Taki duży, taki mały może świętym być". - Ogromnie się cieszę, że tutaj jestem z wami - mówił po koncercie Andrzej Duda, który dziękował metropolicie warszawskiemu kard. Kazimierzowi Nyczowi za zaproszenie na uroczystości.
Prezydent elekt zwrócił się również do wszystkich Polaków. - Głęboko wierzę, że przyszłość ma na imię Polska i że przyszłość będzie piękna dla nas wszystkich ja w każdym razie będę robił wszystko co w mojej mocy, żeby tak było - powiedział prezydent elekt Andrzej Duda podczas niedzielnych obchodów Święta Dziękczynienia w Warszawie.
Przeczytaj też: * IPN zaprasza na V Festiwal Komiksów Historycznych*