Trwa ładowanie...

Co znajdziemy w Biurze Rzeczy Znalezionych?

Niestety wciąż zaledwie około 5% procent rzeczy odnajduje swoich pierwotnych właścicieli

Co znajdziemy w Biurze Rzeczy Znalezionych?
d3ni2ub
d3ni2ub

Deskorolka, łyżworolki, hulajnoga, rowery, pistolet na kulki – to nie, jak można by przypuszczać, asortyment dobrze zaopatrzonego sklepu sportowego, ale niewielka część wykazu depozytów warszawskiego Biura Rzeczy Znalezionych, mieszczącego się przy ul. Dzielnej 15.

Tylko w ubiegłym roku do Biura przyniesiono 198 telefonów komórkowych, 45 rowerów, 26 zegarków oraz kilka aparatów fotograficznych i laptopów. Przynoszone są do nas różne przedmioty, począwszy od pozostawionych w miejscach publicznych bagaży, toreb czy plecaków, skończywszy na materiałach budowlanych czy ekranie do rzutnika - mówi Beata Kamińska z Biura Administracji i Spraw Obywatelskich, koordynująca pracę Biura.

W tym roku do depozytu oddano już m.in. 45 telefonów. Wśród ciekawszych przedmiotów znajdujących się na stanie Biura są m.in.: skuter z przebiegiem zaledwie 64 km, profesjonalny zestaw do gry w pokera, replika pistoletu czy sztuczne futro.

d3ni2ub

Przedmioty które trafiają do depozytu, przynoszone są przez mieszkańców, ale także dostarczane są przez różnego rodzaju instytucje, takie jak stołeczne kina czy muzea.* Tygodniowo do Biura trafia nawet 150 kompletów dokumentów.* Zdarzają się też przedmioty wartościowe, takie jak zegarki, biżuteria czy gotówka, dlatego pracownicy Biura ściśle współpracują z warszawską policją.

Staramy się identyfikować potencjalnych poszkodowanych, którzy utracili swoje przedmioty. Próbujemy skontaktować się z osobami poprzez wizytówki pozostawione w teczkach i dokumentach, ostatnio wybierane numery w telefonach komórkowych, czy za pośrednictwem policji. Niestety wciąż zaledwie około 5% procent rzeczy odnajduje swoich pierwotnych właścicieli – dodaje Beata Kamińska.

Depozyty przechowywane są przez 3 lata, następnie przeprowadzane jest postępowanie likwidacyjne na podstawie postanowienia Sądu, we współpracy z Urzędem Skarbowym.

Aby odebrać zagubione przedmioty należy przedstawić dowód zakupu lub inny dokument poświadczający własność. W przypadku rzeczy, co do których niemożliwe jest jednoznaczne potwierdzenie posiadacza, np. obrączki, konieczne jest dokładne opisanie zguby, wskazanie potencjalnego miejsca zagubienia czy określenie cech szczególnych.

d3ni2ub

Ogłoszenia na temat zagubionych przedmiotów publikowane są w Biuletynie Informacji Publicznej jak również na tablicach ogłoszeń w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców. Wykaz depozytów przyjętych przez Biuro Rzeczy Znalezionych w 2013 roku.

Warszawskie Biuro Rzeczy Znalezionych zostało powołane do życia już blisko 61 lat temu przez Radę Narodową m.st. Warszawy. Obecnie jest częścią Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu m.st. Warszawy. Zasady jego funkcjonowania określane są przez Rozporządzenie Rady Ministrów z 14 czerwca 1966 r. w sprawie rzeczy znalezionych, artykuły 183-189 Kodeksu Cywilnego oraz regulamin działalności Biura Rzeczy Znalezionych ustalony zarządzeniem nr 998/2007 Prezydenta m.st. warszawy z dnia 27 listopada 2007r.

d3ni2ub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ni2ub
Więcej tematów