Co dalej z dofinansowaniem PFRON? Jest komentarz ratusza
Stołeczny ratusz dementuje informacje o zabraniu dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W ostatnich dniach w sieci często pojawia się temat dofinansowania do wakacyjnych wyjazdów dla osób z niepełnosprawnościami. Ratusz odniósł się do pogłosek o rzekomym zabraniu dotacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W trosce o bezpieczeństwo
"Dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów przyznano w tym roku w okresie ferii zimowych. W związku z pandemią, wszyscy warszawscy radni zadecydowali, aby pozostałe środki z PFRON przeznaczyć na zakup m.in. sprzętu rehabilitacyjnego" – tłumaczy Urząd Miasta.
23 kwietnia warszawscy radni jednomyślnie podjęli uchwałę, aby pozostałe fundusze PFRON przeznaczyć na zakup m.in. potrzebnego sprzętu. W związku ze zdalnym nauczaniem część planowanej kwoty została rozdysponowana na nowy sprzęt komputerowy dla dzieci z niepełnosprawnościami. Jak przypominają radni, uczestnikami takich wyjazdów są osoby z grupy podwyższonego ryzyka zakażania COVID-19 – osoby niepełnosprawne z chorobami współistniejącymi, zarówno dzieci, jak również osoby starsze.
"Zobacz także: Rafał Trzaskowski i współpraca z PiS? Kandydat KO i prezydent Warszawy podaje nazwiska"
"Nieprawdą jest, że środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie są wydawane lub są niewłaściwie wydawane przez miasto" – powiedział wiceprezydent Warszawy, Paweł Rabiej.
Ponad 70 tysięcy na turnusy w czasie ferii zimowych
Warszawski ratusz poinformował również, że w ramach budżetu w tym roku przeznaczono 72 752 złotych na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych w okresie ferii zimowych. Jednak na ten moment nie ma żadnych wytycznych odnośnie bezpiecznych wyjazdów na kolejne turnusy, dlatego osoby, które złożyły wnioski w późniejszym okresie, dostają obecnie wiadomości o wstrzymaniu realizacji tego zadania.
Liczne zakazy i ograniczenia
Urząd Miasta tłumaczy, że w związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą pandemii, w dalszym ciągu obwiązuje wiele zakazów oraz ograniczeń. Nie ma też jasnych wytycznych co do dalszych turnusów.
Tegoroczny budżet Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyniósł 11 142 831 złotych, z czego poza dofinansowaniem turnusów rehabilitacyjnych, aż 7 100 000 złotych zostało przeznaczone na likwidację barier architektonicznych oraz 33 000 złotych na dotacje dla usług tłumacza języka migowego lub tłumacza – przewodnika.
Ratusz poinformował również, że w 2019 roku Warszawa zajęła pierwsze miejsce w konkursie Access City. W konkursie tym Komisja Europejska nagradza miasta najbardziej przyjazne osobom niepełnosprawnym.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl