Cisza wyborcza w Warszawie
Czego nie wolno, a co jest dozwolone? Gdzie głosować?
11.10.2013 09:47
W niedzielę w Warszawie odbędzie się referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę, od 7.00 do 21.00. Głosowanie poprzedzi cisza wyborcza, która będzie obowiązywała w stolicy od piątku od północy do niedzieli do zamknięcia lokali wyborczych.
Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza ,* w czasie ciszy wyborczej zabronione jest podawanie sondaży, a także organizowanie manifestacji i zgromadzeń mających charakter kampanii, W sobotę i niedzielę nie można rozdawać ulotek, rozklejać plakatów, ani namawiać do udziału do referendum bądź zniechęcać do udziału w głosowaniu. Co ciekawe, ustawa o referendum nie precyzuje, co wolno, a czego nie, podaje jedynie ogólne wytyczne. Dlatego, to co jest naruszeniem ciszy wyborczej w mediach, będzie kwestią interpretacji. Naruszeniem ciszy zajmują się odpowiednie organy ścigania i to one orzekają czy doszło, czy nie doszło do jej naruszenia. Warto chyba wiedzieć, że na przykład za publikację sondażu w czasie ciszy wyborczej grozi kara nawet do 5 milionów złotych!**__*
W referendum odwołującym organ samorządu kluczowa jest frekwencja dlatego Państwowa Komisja Wyborcza nie będzie podawała takich danych w trakcie głosowania.
Karta do głosowania w referendum zawiera tylko jedno pytanie: "czy jest Pan/Pani za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz Prezydenta m.st. Warszawy przed upływem kadencji". W kratkach po lewej stronie trzeba zakreślić jedną odpowiedź "TAK" lub "NIE". Na karcie do głosowania przeczytamy także jak głosować żeby głos był ważny.
Obwieszczenia wyborcze w formie PDF zostały przekazane do urzędów wszystkich dzielnic. Urzędy dzielnic zajmują się ich dalszą dystrybucją. Obwieszczenia wieszane były na tablicach i słupach przeznaczonych do umieszczania informacji urzędowych. Przekazane zostały również administratorom domów komunalnych, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych jak* również osobom prywatnym, które wyraziły chęć uzyskania obwieszczenia*. W zależności od przeznaczenia przygotowano dwie formy wydruku: jako obwieszczenie albo jako wyciąg z obwieszczenia adresowany do mieszkańców konkretnej klatki schodowej lub budynku.
Pełna lista obwieszczeń o numerach i granicach obwodów głosowania w mieście stołecznym Warszawie oraz o wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji ds. referendum gminnego w sprawie odwołania Prezydenta m.st. Warszawy znajduje się TUTAJ .
Jak informuje Urząd Miasta, obecnie w całym mieście wywieszonych jest ponad 2000 obwieszczeń.