Trwa ładowanie...

"Chcemy zieleni, nie betonu". Mieszkańcy osiedla Stokłosy walczą o działkę

Czy na Placu Wielkiej Przygody pojawi się 11-piętrowy wieżowiec?

"Chcemy zieleni, nie betonu". Mieszkańcy osiedla Stokłosy walczą o działkę
d1310gm
d1310gm

W sobotę mieszkańcy osiedla Stokłosy zorganizowali piknik w obronie Placu Wielkiej Przygody. Działka od wielu lat służyła sąsiadom jako miejsce zabaw, sportu, spotkań. Wkrótce skwer może zmienić się w plac budowy kompleksu mieszkaniowego.

Chodzi o ponad dwa hektary zielonego terenu mieszczącego się w samym centrum osiedla Stokłosy. Od ponad 40 lat Plac Wielkiej Przygody służył mieszkańcom Ursynowa jako miejsce spotkań. W przeszłości mieściło się tam boisko do gry w piłkę, teraz teren jest zarośnięty. Nie przeszkadza to jednak sąsiadom spotykać się na skwerze, uprawiać sport czy wychodzić na spacer z psami.

- Chcemy zieleni, nie betonu! - skandowali w sobotę mieszkańcy osiedla Stokłosy podczas pikniku w obronie placu Wielkiej Przygody. Ich celem jest uporządkowanie terenu oraz stworzenie zaplecza rekreacyjno-sportowego, który będzie się składał z okolicznych placów zabaw i parku.

- Tu zawsze było dużo przestrzeni. Wystarczy, że zabudowano nam teren po drugiej stronie bloku. Teraz chcą nam zabudować także ostatni zielony kawałek! Nie możemy się na to zgodziś - powiedziała jedna z mieszkanek w rozmowie z portalem haloursynow.pl.

d1310gm

- Plac Wielkiej Przygody to było miejsce naszego dzieciństwa, to tu się bawiliśmy, odkrywaliśmy uroki życia, tu grało się w piłkę, zjeżdżało na sankach. Teraz nasze dzieci korzystają z tego miejsca - mówili rodzice.

- Razem stanowimy siłę, z którą władze będą musiały się liczyć! - dopingowali sąsiadów organizatorzy pikniku, którzy symbolicznie posadzili drzewo na środku Placu Wielkiej Przygody. Liczą na to, że może to być początek ich wymarzonego parku.

Walka z czasem

Jak podaje serwis haloursynow.pl, skwer jest w posiadaniu kilku właścicieli, którzy odzyskali go na podstawie wyroków sądowych. Co więcej, teren jest atracyjny dla wielu deweloperów, którzy uzyskali wstępne decyzje o warunkach zabudowy. Wynika z nich, że na miejscu Placu Wielkiej Przygody może powstać 11-piętrowy wieżowiec w dużym kompleksie mieszkaniowym.

Pod wpływem nacisków mieszkańców, miasto i dzielnica Ursynów zadeklarowały obronę zielonego skweru przed zabudową. Ważnym argumentem w sprawie jest fakt, że w projekcie planu miejscowego teren jest przeznaczony pod zieleń i rekreację. Jednak nie wiadomo czy miasto zdąży uchwalić plan, zanim jeden z inwestorów nie uzyska pozwolenia na budowę.

d1310gm

Według haloursynow.pl, burmistrz dzielnicy Robert Kempa przekonuje, że plan ma być uchwalony w przyszłym roku a miasto wygospodaruje środki na wykup terenu od właścicieli i w przyszłości zorganizuje tam park. To jednak nie ostudziło zapału mieszkańców - powstała strona internetowa Placu Wielkiej Przygody, a na osiedlu pojawiły się tablice ogłoszeniowe informujące o problemie.

d1310gm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1310gm
Więcej tematów