Trwa ładowanie...

Chcą wyjaśnień w sprawie Długiej. Ślady prowadzą do tajemniczej spółki na Cyprze

Działką zainteresował się pan K. - wpływowy handlarz nieruchomości.

Chcą wyjaśnień w sprawie Długiej. Ślady prowadzą do tajemniczej spółki na Cyprze
d2mejyj
d2mejyj

Południowopraska Wspólnota Samorządowa chce wyjaśnień w sprawie przejęcia miejskiej działki przy ul. Długiej 50/52. W piątek złożyła zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa – Śródmieście o możliwości popełnienia przestępstwa.

"Zawiadomienie ma na celu zbadanie procesu przekazania działki miejskiej, której użytkowanie wieczyste ograniczone było do prowadzenia warsztatu samochodowego, do spółki KP – GEM, a następnie do budującej w tym miejscu apartamentowiec spółdzielni DEMBUD" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie Wspólnoty Samorządowej.

Samorządowcy powołują się na publikacje prasowe i internetowe.

11 sierpnia 2017 roku na Facebooku członkowie stowarzyszenia Miasto Jest Nasze napisali, że "w 1988 r. działka przy ul. Długiej, w pobliżu Arsenału, została przekazana w ramach uwłaszczenia nomenklatury na 40 letnie użytkowanie właścicielowi warsztatu samochodowego". "W umowie dzierżawy zostaje wpisana stacja obsługi pojazdów" - podkreślono.

MJN poinformowało, że dalej działką zainteresował się "pan K. - wpływowy handlarz nieruchomości", który w imieniu swojej spółki - KP-GEM podpisuje umowę przedwstępną z dzierżawcą terenu. "W tym czasie załatwia zmianę przeznaczenia terenu i przedłużenie użytkowania wieczystego, po czym finalizuje umowę kupna (w 2012 roku). Na przedłużenie użytkowania zgadza się biuro architektury. Dokładnie rok temu działkę przejęła firma Dembud" - napisało MJN.

d2mejyj

15 lipca 2017 roku "Fakt" napisał, że "zarząd Dzielnicy Śródmieście nieruchomość oddał teren tajemniczej spółce z powiązaniami na Cyprze". "Spółka twierdziła, że jest następcą prawnym osób fizycznych – właścicieli garaży. A obowiązujące prawo pozwalało zamienić użytkowanie wieczyste w prawo własności za symboliczną złotówkę" - czytamy.

Samorządowcy uważają, że niezbędne jest zbadanie i wyjaśnienie, czy w związku z uzyskaniem przez Spółdzielnię Budowlano Mieszkaniową DEMBUD oraz podmioty z nią powiązane, prawem przewidzianych uprawnień, zgód, pozwoleń dotyczących nieruchomości przy ul. Długiej 50/52 w Warszawie, żaden ze stołecznych urzędników ani żaden warszawski radny "swoim bezprawnym działaniem lub zaniechaniem do powyższego się nie przyczynił, bądź też w związku z powyższym nie odniósł korzyści majątkowej".

Znieważanie Powstańców?

PWS żąda też wyjaśnienia zastrzeżeń dotyczących prac archeologicznych, które przy Długiej trwały kilkanaście dni. "Realizacja badań w tak krótkim czasie może nasuwać pytania co do ich przejrzystości i jakości" - podkreślono.

Według PWS sprawa ta ma znaczenie pierwszoplanowe dla wyjaśnienia, czy inwestycja spółdzielni DEMBUD "nie odbywa się kosztem znieważania szczątek setek Powstańców oraz cywilnych mieszkańców Warszawy zamordowanych przez Niemców podczas bombardowania pasażu Simonsa (kompleksu handlowego, który mieścił się u zbiegu ulic Długiej i Nalewek do 1944 roku - PAP)".

d2mejyj

Autorzy zawiadomienia chcą od prokuratury podjęcia działań zmierzających do wstrzymania ostatecznej decyzji udzielającej pozwolenia na budowę na nieruchomości przy Długiej aż do czasu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

Źródło: PAP

d2mejyj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mejyj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj