Chanuka w Warszawie. Żydowskie święto świateł na placu Grzybowskim
Święto trwa osiem dni, każdego z nich zapala się kolejną świecę.
Chanuka to wielkie żydowskie święto świateł, które rozpoczyna się w niedzielę o zmierzchu. O godz. 16.00 na placu Grzybowskim zapłonie pierwsza chanukowa świeca. Wspólnie zapalą ją rabini, przedstawiciele Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, władze Warszawy i przedstawiciele ambasady Izraela. - Chanuka jest świętem, podczas którego celebrujemy wolność religijną. Przypomina nam o tym, że każdy człowiek ma prawo do praktykowania swojej religii, zgodnie ze swoją tradycją - mówi rabin Michael Schudrich, naczelny Rabin Polski.
Święto trwa osiem dni, każdego z nich zapala się kolejną świecę. Chanuka to jedno z najradośniejszych świąt żydowskich. Na tegoroczne święto zaplanowano występ chóru Clil oraz poczęstunek koszernymi pączkami. Chanuka to przede wszystkim czas zadumy nad tradycją, ale także zabawy i radości, zwłaszcza dla najmłodszych. Dzieci dostają z tej okazji drobne upominki i czekoladowe pieniążki, które służą do gry drejdlem. To czteroboczny bączek z pojedynczą literą hebrajską po każdej stronie, które stanowią pierwsze litery zdania: Nes gadol haja szam, co oznacza „Cud wielki zdarzył się tam”. To tradycyjna żydowskia gra hazardowa, w którą bawi się podczas święta Chanuka.
Tego samego dnia Gmina Wyznaniowa Żydowska zaprasza warszawiaków do udziału w wykładach i warsztatach. W Austriackim Forum Kultury, przy Próżnej 7/9, o godz. 12.00, Anna Ciałowicz opowie o „Mesjaszu” na Nalewkach, czyli o dwóch Warszawach. Z kolei, o godz. 14.30, Tomasz Krakowski opowie o święcie Chanuka.
Przeczytaj też: Policja odnalazła porwanego Fabianka. Ojciec zatrzymany