Trwa ładowanie...

Ceny mieszkań w Warszawie jednymi z najniższych w Europie

W badaniu wzięto pod uwagę rynek mieszkań w dwunastu krajach EU. Tańszy jest tylko Budapeszt. W porównaniu z innymi mieszkańcami Europy jesteśmy także mniej obciążeni kosztami utrzymania mieszkania i ratami kredytu hipotecznego

Ceny mieszkań w Warszawie jednymi z najniższych w Europie
d1dva6y
d1dva6y

Warszawiak, aby zarobić na 70-metrowe mieszkanie musi pracować przez siedem lat. To długo, ale ceny nieruchomości w Warszawie są i tak jednymi z najniższych w Europie. Metr kwadratowy mieszkania w stolicy kosztuje około tysiąca siedmiuset euro. Taniej jest tylko w Budapeszcie (1,2 tys. euro za metr).

Eksperci Deloitte w raporcie „Property Index. Overview of European Residential Markets – European Housing 2012” przeanalizowali rynek mieszkań w dwunastu krajach Europy: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpana oraz Wielka Brytania.

Raport mówi także, że średni koszt metra kwadratowego w centrum Londynu wynosi aż 10 tys. euro, a w Paryżu – 8,3 tys. euro. W porównaniu z innymi mieszkańcami Europy jesteśmy także mniej obciążeni kosztami utrzymania mieszkania i ratami kredytu hipotecznego - czytamy w raporcie. Deloitte wskazuje także na generalną zasadę, że w Europie Środkowej Wschodniej buduje się znacznie mniej niż w krajach tzw. starej UE.

d1dva6y

Najszybciej na własne mieszkanie mogą sobie pozwolić Duńczycy, których stać na 70-metrowe lokum już po 26 miesiącach pracy. Rosjanie muszą zaś swoją pensję brutto odkładać aż przez dziesięć lat. Polska znalazła się w grupie krajów (wraz z Czechami, Węgrami i Włochami), w której mieszkańców stać na własne lokum po około 6,9 - 7,7 latach pracy.

Wśród najdroższych aglomeracji tuż za Londynem i Paryżem znalazło się Monachium z ceną około 5 tys. euro za metr kwadratowy. W 2012 r. najwyższy wzrost cen rok do roku miał miejsce w Berlinie (13 proc.), Londynie (12 proc.) oraz Moskwie (11 proc.). Z drugiej strony Warszawa i Amsterdam były miastami o największych spadkach cen, wynoszącymi odpowiednio 8 proc. i 7 proc.

d1dva6y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dva6y
Więcej tematów