RegionalneWarszawaBudżet partycypacyjny: znów padł rekord! Prawie 3 tysiące zgłoszonych projektów

Budżet partycypacyjny: znów padł rekord! Prawie 3 tysiące zgłoszonych projektów

Głosowanie nad projektami odbędzie się w połowie czerwca. Wyniki poznamy 14 lipca.

Budżet partycypacyjny: znów padł rekord! Prawie 3 tysiące zgłoszonych projektów
Karolina Kołodziejczyk

31.01.2017 13:52

W poniedziałek minął termin składania projektów do budżetu partycypacyjnego na rok 2018. Warszawiacy zgłosili 2781 pomysłów. Najwięcej projektów dotyczy Mokotowa – 341. Na drugim miejscu jest Praga Południe - ponad 266, na trzecim Ursynów – ponad 209.

Padł rekord w historii funkcjonowania budżetu partycypacyjnego w stolicy: mieszkańcy złożyli 2781 pomysłów. W pierwszej edycji wpłynęło 2236 projektów, w drugiej 2333, a w trzeciej 2649.

Najwięcej projektów wpłynęło w dzielnicach Mokotów, Praga Południe i Usynów, jednak w przeliczeniu liczby projektów na 10 tys. mieszkańców najaktywniejszą dzielnicą są Włochy 28,6, a zaraz za nią Wawer 25,3 i Żoliborz 24,4 pomysłów na 10 tys. mieszkańców.

Przez prawie dwa miesiące, chętni do złożenia swoich pomysłów, mieszkańcy mogli skorzystać ze wsparcia pracowników urzędu i członków dzielnicowych zespołów ds. budżetu partycypacyjnego. Odbyło się 22 dzielnicowych maratonów pisania projektów i jeden ogólnomiejski maraton, w których wzięło udział ponad 400 osób. Pomoc w wypełnieniu formularza zgłoszeniowego można było uzyskać od ponad setki dzielnicowych urzędników, którzy pełnili telefoniczne oraz stacjonarne dyżury. Odbywały się również spotkania z członkami dzielnicowych zespołów ds. budżetu partycypacyjnego.

Co dalej ze zgłoszonymi projektami?

Rozpoczęła się weryfikacja złożonych projektów. Urzędnicy będą kontaktować się z autorami w celu uzupełnienia braków. Weryfikacja potrwa do 8 maja.

Kolejnym bardzo ważnym krokiem będą dyskusje na temat złożonych projektów. Swoje przemyślenia będzie można przekazać na otwartych spotkaniach autorów z mieszkańcami oraz urzędnikami, które zaczną się 1 marca i potrwają do soboty, 18 marca. Daty spotkań będzie można znaleźć na stronach dzielnic oraz na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl , gdzie też można prowadzić dyskusje o projektach na internetowym forum. Dzięki uwagom mieszkańców, autorzy będą mogli zmieniać i udoskonalić swoje projekty, żeby były one jeszcze lepsze i lepiej odpowiadały na potrzeby warszawiaków.

Decyzję o tym, które projekty zostaną zrealizowane w kolejnym roku budżetowym, mieszkańcy Warszawy podejmą w drugiej połowie czerwca podczas głosowania.

Źródło: UM Warszawa

Oprac. Karolina Pietrzak

Obraz
warszawarekordpraga
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)