Trwa ładowanie...

"Bóg nie uznaje terroru". W Warszawie odbyła się debata przedstawicieli wielu religii

"To jest główne przesłanie - nie dopuścić do wybuchu kolejnej fali nienawiści"

"Bóg nie uznaje terroru". W Warszawie odbyła się debata przedstawicieli wielu religii
d2aa5j2
d2aa5j2

Nigdy więcej zagłady - to główny motyw międzyreligijnej debaty z udziałem przedstawicieli judaizmu, islamu i religii chrześcijańskich, działających na terenie Izraela. Spotkanie odbyło się w poniedziałek w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

W spotkaniu zorganizowanym przez MSW Izraela uczestniczą członkowie Rady Przewodniczących Wspólnot Religijnych w Izraelu. W poprzednich latach podobne wydarzenia miały miejsce w Izraelu, Paryżu, Watykanie, Asyżu. W tym roku wybór padł na Polskę, gdzie hasłem spotkania jest "Akceptacja innego - edukacja przyszłych pokoleń".

Organizatorzy podkreślają, że spotkanie w Polsce, gdzie delegacja oprócz Warszawy odwiedzi też Kraków oraz były niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau ma przypomnieć, że "za wszelką cenę nie wolno dopuścić do powtórzenia tej strasznej, okropnej zagłady Holocaust, Shoah, która wydarzyła się tutaj, na tej ziemi siedemdziesiąt kilka lat temu".

- To jest główne przesłanie - nie dopuścić do wybuchu kolejnej fali nienawiści - mówił rzecznik ambasady Izraela w Warszawie, Michał Sobelman.

"Bóg nie uznaje terroru"

Dyrektor departamentu ds. religii w MSW Izraela Yaacov Salamee dodał, że "kiedy przywódcy społeczności religijnych w Izraelu zobaczą te wszystkie tragedie, te wszystkie nieszczęścia, które tutaj przeżył naród żydowski, to musi to na nich wpłynąć i mieć konsekwencje dla ich społeczności na Bliskim Wschodzie, w Izraelu".

d2aa5j2

- Chcemy, żeby był usłyszany nasz głos - że te konflikty, które toczą się wokół nas na Bliskim Wschodzie muszą zostać zażegnane, a to, co wydarzyło się ponad 70 lat temu tu, na tej ziemi nie powtórzy się - mówił Salamee.

W muzeum Polin zgromadzonych powitał, w imieniu "Konferencji Episkopatu Polski oraz Rady Konferencji Episkopatów Europy", przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki. "Po latach przeróżnych trudów i zmagań, zainicjowanych w trosce o pokój, dostrzegamy, że nie wystarczy tylko o nim mówić. Współcześnie rozumiany pokój wymaga od nas postawy działania" - podkreślił Gądecki, nazywając uczestników spotkania "misjonarzami pokoju".

Salamee przypomniał, że Rada Przewodniczących Wspólnot Religijnych w Izraelu działa od 2007 r., a jej celem jest: umacniania kontaktów między przywódcami religijnymi oraz działanie na rzecz jedności, "by zagłada się nie powtórzyła". - Trzecie przesłanie to, że państwo Izrael jest miejscem dla wszystkich, gdzie można żyć w pokoju, bezpieczeństwie, godności, jeden razem z drugim - powiedział Salamee.

Druzyjski szejk, Mohammad Kiwan, przewodniczący izraelskiego związku imamów mówił, że zgromadzeni w Polsce uczestnicy dialogu międzyreligijnego mają "przesłanie do wszystkich rządów i wszystkich przywódców na świecie". "Aby wzięli swoje społeczeństwa w dobre ręce, żeby obywatele w ich krajach mieli zapewniony pokój i bezpieczeństwo, żeby byłą między nimi równość" - mówił Kiwan. "Nie chcemy więcej zagłady", "Bóg nie uznaje terroru" - podkreślał.

d2aa5j2

Wspólna deklaracja

Według informacji organizatorów, w trwającym od 30 października do 2 listopada spotkaniu, udział biorą m.in. grecko-prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil II, administrator apostolski Patriarchatu Łacińskiego abp Pierbattista Pizzaballa, ormiański patriarcha Jerozolimy Nourhan Manougian, anglikański biskup Jerozolimy Suheill Dawani, naczelny rabin aszkenazyjski David Baruch Lau, prezes Międzynarodowego Komitetu ds. Międzyreligijnych David Rosen, druzyjski szejk Mowafaq Tarif oraz dwaj druzyjscy immamowie z Galilei.

Oprócz debaty w muzeum Poli n delegacja odwiedziła m.in. Synagogę Nożyków w Warszawie. W poniedziałek po południu planowana jest jeszcze wizyta na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej.

We wtorek zwierzchnicy religijni z Izraela mają już odwiedzić Kraków, gdzie planowane jest m.in. spotkanie z metropolitą krakowskim, kard. Stanisławem Dziwiszem oraz przedstawicielami krakowskiej gminy żydowskiej. Na środę zaplanowano wizytę w byłym niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Organizatorzy zapowiadają, że spotkanie zakończy się wydaniem wspólnej, międzyreligijnej deklaracji.

d2aa5j2
d2aa5j2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aa5j2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj