Trwa ładowanie...

Będzie więcej syren alarmowych. "Mają być słyszalne w całej Warszawie"

Nowy system będzie mógł m.in. emitować komunikaty głosowe. Ponadto pojawią się urządzenia monitorujące warunki atmosferyczne.

Będzie więcej syren alarmowych. "Mają być słyszalne w całej Warszawie"
d2qwt8o
d2qwt8o

W stolicy pojawi się 119 nowych urządzeń alarmowych, które mają ostrzegać mieszkańców przed niebezpieczeństwem. Dzięki temu syreny mają być słyszalne na terenie całego miasta.

Chodzi tu o system alarmowania i ostrzegania mieszkańców, który popularnie zwany jest syrenami. Do tej pory najczęściej był uruchamiany podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego , czyli 1 sierpnia o godz. 17.00. Jednak jego główna rola jest inna - ma ostrzegać przed niebezpieczeństwem, np. przed skażeniem, czy atakiem lotniczym.

Mieszkańcy często skarżyli się, że urządzenia nie są słyszalne w całym mieście. Wiele syren było już przestarzałych, a w niektórych rejonach nie było ich wcale, co powodowało, że cały system był "dziurawy". Dlatego dotychczasowa liczba urządzeń (54) zostanie powiększona o 119 nowych. Właśnie ruszyły prace przygotowawcze do zamontowania systemu.

Dźwięk usłyszą prawie wszyscy

Dzięki rozbudowie sygnał alarmowy ma docierać do 96% mieszkańców Warszawy . - Większość punktów alarmowania zostanie zlokalizowanych na budynkach szkół, uzupełnionych punktami na latarniach ulicznych oraz innych obiektach użyteczności publicznej - informuje stołeczny ratusz.

d2qwt8o

Na terenie stolicy pojawią się także nowe urządzenia monitorujące warunki meteorologiczne. - Nowe syreny poprawią słyszalność sygnałów alarmowych szczególnie w rejonach występowania potencjalnego zagrożenia powodzią. System zostanie również rozbudowany o urządzenia monitorujące warunki meteorologiczne oraz poziom wody w wybranych ciekach wodnych - zapowiadają urzędnicy. Planowana jest budowa 8 punktów pomiarowych poziomu wody w dzielnicach Białołęka, Ursynów, Wawer, Wesoła i Wilanów oraz 4 punktów pomiaru intensywności opadów.

Nowe urządzenia pojawią się także w miejscach zagrożonych działaniem zakładów wykorzystujących substancje niebezpieczne, czy też w miejscach gromadzenia się dużej liczby osób. Będą w pełni zintegrowane z istniejącymi syrenami.

Będą komunikaty głosowe

System alarmowania i ostrzegania ma też dawać możliwość zdalnego przekazywania nie tylko dźwięku syren, ale także komunikatów głosowych. Będą one mogły być odtwarzane z gotowych plików lub za pomocą mikrofonu. Ma to w znacznym stopniu poprawić bezpieczeństwo warszawiaków.

Rozbudowa systemu alarmowania i ostrzegania ludności w Warszawie jest realizowana ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego, z którego miasto otrzymało 10,8 mln zł dofinansowania.

d2qwt8o

Źródło: UM Warszawa/Wawalove.pl

d2qwt8o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qwt8o
Więcej tematów