RegionalneWarszawaBędzie pomnik Jana Olszewskiego. Odsłonięcie kamienia węgielnego 4 czerwca

Będzie pomnik Jana Olszewskiego. Odsłonięcie kamienia węgielnego 4 czerwca

Już we wtorek przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odsłonięty zostanie kamień węgielny pod pomnik byłego premiera Jana Olszewskiego. Chętni do wzięcia udziału w wydarzeniu zapraszani są na godz. 15.

Będzie pomnik Jana Olszewskiego. Odsłonięcie kamienia węgielnego 4 czerwca
Źródło zdjęć: © East News
Patryk Osowski

03.06.2019 08:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak informuje "Gazeta Polska Codziennie", pomnik stanie blisko wejścia do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Jest to naszym zdaniem najbardziej godne miejsce dla śp. premiera Jana Olszewskiego, który jako premier wielokrotnie z tego wejścia korzystał - podkreślił w rozmowie z gazetą poseł PiS i sekretarz Honorowy Komitetu, Bartosz Kownacki.

Zaznaczył, że wtorkowa uroczystość będzie otwarta, a wszyscy chcący oddać hołd wielkiemu Polakowi będą mile widziani.

Poświęcenie kamienia węgielnego odbędzie się 4 czerwca o godz. 15 i dokona go ks. bp Michał Janocha. Przewodniczącym Komitetu Honorowego jest Antoni Macierewicz, jeden z bliskich przyjaciół Olszewskiego.

Wybór daty odsłonięcia kamienia węgielnego jest symboliczny. 27 lat temu, w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, Sejm odwołał Jana Olszewskiego z urzędu.

Uczestnik Powstania Warszawskiego. Potrafił rozmawiać z każdym

Jan Olszewski (były premier) zmarł w lutym w wieku 88 lat. Odszedł po długiej i ciężkiej walce z chorobą. W przeszłości pełnił m.in. funkcję doradcy prezydentów Lecha Wałęsy i Lecha Kaczyńskiego. Jako młody chłopak działał z kolei w Szarych Szeregach i uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.

Był postacią nieszablonową, bo potrafił rozmawiać z reprezentantami najróżniejszych środowisk. Utożsamiany w ostatnich latach z PiS-em, nie miał najmniejszych problemów z krytykowaniem niektórych posunięć również partii Jarosława Kaczyńskiego – w tym w 2018 roku słynnej Ustawy o IPN czy niektórych elementów reformy sądownictwa.

Komentarze (0)