Trwa ładowanie...

Barierki wróciły na Krakowskie Przedmieście. Dziś kolejna miesięcznica

Centrum Warszawy jak twierdza.

Barierki wróciły na Krakowskie Przedmieście. Dziś kolejna miesięcznica
d1343me
d1343me

W stolicy trwają przygotowania do kolejnej miesięcznicy smoleńskiej. Krakowskie Przedmieście jest zamknięte od hotelu Bristol aż do Kościoła Wizytek. Metalowe ogrodzenie ciągnie się do Zamku Królewskiego.

Do kwietnia 2020 roku zarejestrowano zgromadznie cykliczne z okazji miesięcznic smoleńskich. Jako miejsce odbywania się zgromadzenia wpisano "od ul. Świętojańskiej przez pl. Zamkowy, po ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Karowej w Warszawie". Każdego 10 dnia miesiąca zgromadzenie ma trwać od godz. 6 rano do godz. 22 wieczorem.

W reporterka WawaLove.pl udała się na Krakowskie Przedmieście. Ulica została już zamknięta przed dzisiejszą miesięcznica.

Fot. WawaLove.pl* *

d1343me

Ile kosztują zabezpieczenia?

W sierpniu na barierkach rozstawionych przy Krakowskim Przedmieściu kontramanifestanci zamieścili specjalne naklejki. Niektóre przedstawiały tzw. "Aleję Strachu Jarosława Kaczyńskiego" lub wizerunek Lecha Wałęsy. Jednak największą uwagę zwracały wlepki, na których wyszczególniono roczny koszt, który miasto musiało ponieść przy okazji organizacji miesięcznic.

Z szacunków autora naklejki wynika, że cały "rachunek" wystawiono na kwotę 14 202 586 zł. Z tego 4 875 000 zł przeznaczono na prywatną ochronę Jarosława Kaczyńskiego.* *

Duża liczba manifestujących oznacza wzrost zapotrzebowania na funkcjonariuszy policji, którzy dbają o bezpieczeństwo. W styczniu imprezę obsługiwało 772 policjantów, w lutym 882, w kwietniu za to 986 mundurowych. Dla porównania, w styczniu 2015 roku zgromadzenie zabezpieczało 89 policjantów, rok później - 92.

Obywatele RP znów wyjdą na ulice

Od ponad roku Obywatele RP organizują kontrmiesięcznicę 10. dnia każdego miesiąca. Jak przyznają, w ten sposób protestują przeciwko obchodom pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej i obecnej sytuacji politycznej.

d1343me

We wrześniu nie będzie inaczej. Obywatele RP zapraszają na plac Zamkowy o godz. 19.00 w niedzielę. "Na ostatnią Kontrmiesięcznicę wydelegowano więcej policjantów niż na Przystanek Woodstock, który według MSW jest imprezą o podwyższonym ryzyku. Pięć dni później policja pomogła przejść faszystowskiej organizacji młodzieżowej przez centrum miasta" - przypominają organizatorzy niedzielnego protestu.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl

*Przeczytajcie również: W Łomiankach grasuje ranny łoś. Przeskakuje ogrodzenie i wchodzi na posesje *

d1343me
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1343me
Więcej tematów