RegionalneWarszawaAzjatycki festiwal filmowy "Pięć smaków"

Azjatycki festiwal filmowy "Pięć smaków"

8. edycja wydarzenia w dniach 12-20 listopada 2014 r. w Lunie, Muranowie oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Azjatycki festiwal filmowy "Pięć smaków"

03.11.2014 11:52

Tegoroczne Pięć Smaków odbędzie się w dniach 12-20 listopada br. w Muranowie,Lunie i MSN w Warszawie, a następnie pojedzie do Wrocławia oraz Braniewa. Po raz pierwszy festiwal ma też swoją muzyczną odsłonę – cykl RADIO AZJA to trzy koncerty znakomitych alternatywnych wykonawców z Korei Południowej, Japonii i Chin. W TR Warszawa zagrają Be-being: Li & Sa (20 X), Hiromichi Sakamoto (27 XI) oraz DaWangGang (8 XII).

Jak co roku, repertuar Pięciu Smaków łączy skrajności: szalone kino gatunkowe i awangardowe autorskie obrazy, epickie produkcje i kameralne kino niezależne, wysokojakościową rozrywkę i filmy zaangażowane społecznie. Skrajności dostrzec można już w filmie , którego uroczysty pokaz otworzy festiwal. "Dama z Seulu" Jina Janga to połączenie wysokiej jakości kryminału z psychologicznym dramatem, którego bohaterem jest znakomity policjant, czujący się... kobietą, zamkniętą w doskonałym, lecz męskim ciele.

Pokazem wieńczącym 8. Pięć Smaków będzie epicki fresk "Złoty wiek" w reżyserii legendarnej reżyserki z Hongkongu, Ann Hui. Jest to pokazana w Wenecji i wystawiona do wyścigu po Oscara biografia Xiao Hong – wybitnej pisarki z lat 20. i 30. XX wieku, w którą wcieliła się Chinka Tang Wei, pamiętna z "Ostrożnie pożądanie" Anga Lee.

Tegoroczny program festiwalu został podzielony na cztery sekcje, uzupełnione pokazami specjalnymi oraz wydarzeniami towarzyszącymi. Nowe Kino Azji to sekcja konkursowa, w której zwycięzcę 8. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków wybierze 11-osobowe People’s Jury, w skład którego wchodzą miłośnicy kina azjatyckiego z całej Polski. W programie znajdują się najciekawsze dzieła kina autorskiego, realizowane przez nowe nazwiska i wschodzące gwiazdy, filmy nagradzane na lokalnych azjatyckich festiwalach, a także te, które zdążyły już odnieść sukces międzynarodowy.

* Queer Azja to sekcja FOCUS*, mająca w tym roku charakter międzykulturowy i obejmująca przegląd najciekawszego kina z nurtu LGBTI Azji Wschodniej i Południowo Wschodniej z ostatnich dwóch lat. W ramach tej sekcji pokazane zostaną filmy m.in. z Tajlandii ("Będzie lepiej", reż. Tanwarin Sukkhapisit), Sri Lanki ("Tajemnica kwiatu plumerii", reż. Visakesa Chandrasekaram) oraz Nepalu ("Taniec Orchidei", reż. Subarna Thapa). Od początku istnienia festiwalu jego celem jest wzmacnianie postawy tolerancji i otwartości, sekcja ta jest kontynuacją tego kierunku.

Stały element festiwalu, Kino Grozy, w tym roku będzie reprezentowane wyjątkowo licznie i po raz pierwszy w historii festiwalu zostanie objęte plebiscytem publiczności. Azja niezmiennie dostarcza mocnych wrażeń, a horrory i thrillery okazują się doskonałą formą do opowiadania o współczesności, z czego filmowcy korzystają bez ograniczeń i z ogromną fantazją. Niezwykłym wydarzeniem będzie popularna wśród widzów Japońska Noc Grozy - potrójna porcja mocnych wrażeń serwowana przez mistrzów kina z Kraju Kwitnącej Wiśni: Sabu ("Miss Zombie"), Takashiego Miike ("Po twoim trupie") i Siona Sono ("Zabawmy się w piekle").

Nie tylko kino

Pięć Smaków to także wydarzenia towarzyszące. W Muzeum Azji i Pacyfiku zaprezentujemy na cykl wykładów "Ciało i seksualność w Azji', będący naturalnym przedłużeniem sekcji Queer Azja. W programie m.in. wykłady o erotycznych fetyszach w japońskiej popkulturze oraz o tatuażach etnicznych w Azji Południowo-Wschodniej.

W Barze Prasowym i Południku Zero odbywać się będą bezpłatne pokazy filmów zebrane pod hasłem "Azja w obiektywie" - spojrzenie polskich filmowców na Daleki Wschód. Po seansach odbywać się będą spotkania z twórcami.

Unikatowym wydarzeniem będzie również organizowane po raz pierwszy Wietnamskie Kino Samochodowe. Na parkingu przy Centrum Handlowym Marywilska 44 odbędzie się pokaz filmu "2030: Woda" Nghiem-Minh Nguyen-Vo.

Obraz
msnmuzeum sztuki nowoczesnejfestiwal
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)