RegionalneWarszawaAż 13 czarnych punktów w Warszawie

Aż 13 czarnych punktów w Warszawie

Tylko w ubiegłym roku na terenie całego Mazowsza doszło do 63 utonięć.

Aż 13 czarnych punktów w Warszawie
Karolina Kołodziejczyk

28.06.2016 20:12

Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z policją już od 7 lat oznaczają najbardziej niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami wodnymi. W tym roku pojawi się kolejnych 11 tablic ostrzegawczych. W sumie na terenie Mazowsza będzie ich już 132.

Wakacyjna aura sprzyja beztroskiemu wypoczynkowi nad wodą. Niestety urlopowicze często wybierają niebezpieczne akweny, które są niestrzeżone. Czarne punkty, postawione przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i policję mają za zadanie pobudzić wyobraźnię i zmusić do refleksji.

- Woda jest żywiołem, który potrafi pokazać, że często ma przewagę nad ludźmi i nie można go lekceważyć. Pamiętajmy, że kąpiel i wchodzenie do wody w miejscach do tego nie wyznaczonych jest bardzo ryzykowna. Złym doradcą jest także alkohol, często idący w parze ze zbytnią wiarą we własne możliwości – mówi Komendant Stołeczny Policji insp. Robert Żebrowski.

Forma tablic jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika – czytelność. Czarne punkty będą ustawione w widocznym dla wszystkich miejscu, tak by zwrócić uwagę wypoczywających nad wodą.

- Statystyki policyjne nie pozostawiają złudzeń. Okres wakacyjny to najniebezpieczniejszy czas jeśli chodzi o zdarzenia wodne. Nasza akcja skierowana jest właśnie do osób wypoczywających nad wodą. Chcemy, aby unikali oni miejsc niebezpiecznych. Mam nadzieję, że dzięki tej akcji statystyki zaczną spadać, a osoby korzystające z kąpielisk będą zachowywały szczególną ostrożność tam, gdzie widnieją znaki ostrzegawcze – podkreślił podczas konferencji prasowej marszałek Adam Struzik.

Unikaj tych miejsc!

Niestety, jak wynika z obserwacji policji, na wodnej mapie Mazowsza wciąż znajdują się miejsca szczególnie niebezpieczne, w których dochodzi do największej liczby wypadków. Dzięki wspólnej akcji urzędu marszałkowskiego, Komendy Stołecznej Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji w tym roku oznaczono kolejne 11 punktów.

Staną one w miejscowościach: Warka (pow. grójecki, rzeka Pilica), Kępiste-Borowe (pow. ostrowski, wyrobisko pokopalniane), Lutomierzyn (pow. płoński, Żwirownia), Przyborowice Dolne (pow. płoński, Żwirownia), na wysokości miejscowości Burlaki-Holendry (pow. pułtuski, rzeka Narew), Iłża (pow. radomski, rzeka Iłżanka i nad jeziorem), Śladów (pow. sochaczewski, rzeka Wisła), Niewiadoma (pow. sokołowski, zalew „Niewiadoma”), Szydłowiec (pow. szydłowiecki, wyrobisko skalne) i Wysoka (pow. szydłowiecki, wyrobisko pokopalniane).

Dodatkowo wymienione zostaną 34 znaki, z czego aż 13 w Warszawie i okolicy.

Środki na wyprodukowanie tablic – blisko 5 tys. zł, zapewnił Samorząd Województwa Mazowieckiego. Miejsca do ustawienia znaków wytypowały komendy wojewódzka i stołeczna policji.

Obraz
latowakacjewarszawa
Zobacz także
Komentarze (0)