Trwa ładowanie...

"Antysemityzm w Polsce jest jak nowotwór". Mikołaj Lizut i Ryszard Schnepf zapraszają do Cafe Foksal

"Jedni zamierzają bojkotować, a nam się wydaje, że trzeba wyjść z bardzo pozytywnym gestem. Doszliśmy do wniosku z Mikołajem Lizutem, że należy przyjść, pokazać miłą atmosferę i przyjemnie spędzić czas".

"Antysemityzm w Polsce jest jak nowotwór". Mikołaj Lizut i Ryszard Schnepf zapraszają do Cafe Foksal
dv3bgj6
dv3bgj6

Cafe Foksal stał się ostatnich dniach gorącym adresem. Wszystko za sprawą blogerki Karoliny Tobolskiej, która twierdzi, że ona i jej bliscy zostali zaatakowani i obrażeni przez obsługę lokalu za to, że "rozmawiali o Żydach" . Relacje świadków są sprzeczne. By zakończyć spór, a jednocześnie mocno zaakcentować niezgodę na antysemickie zachowania w naszym kraju, Mikołaj Lizut wraz z byłym ambasadorem RP Ryszardem Schnepfem, postanowili zaprosić znajomych do odwiedzenia w czwartek Cafe Foksal i spędzenia miłych chwil "w duchu pojednania i wzajemnego poszanowania.

Aby wziąć udział w spotkaniu trzeba spełnić jeden warunek - należy przyjść w tradycyjnym, żydowskim nakryciu głowy. "Cafe Foksal, czwartek o 20.00, bądźcie, koniecznie w kipach na głowie. Ryszard Schnepf stawia pierwszą kolejkę! Ja drugą" - napisał na Facebooku dziennikarz Mikołaj Lizut. Współorganizatorem spotkania jest Ryszard Schnepf, były ambasador Polski m.in. w USA, Hiszpanii i Urugwaju.

"Trzeba to zahamować!"

Jak podkreślają organizatorzy, ma być to towarzyskie wydarzenie, aczkolwiek ma mieć przede wszystkim wymiar edukacyjny i pojednawczy. - Antysemityzm w Polsce jest jak nowotwór - mówi WawaLove.pl Mikołaj Lizut. - Najgorsze jest to, że ciągle powtarzany jest ten obrzydliwy frazes - "antysemitą nie jestem, ale... Żydów nie lubię". To ciągle w Polsce pokutuje - dodaje. Dziennikarz w rozmowie z nami zauważa, że dane dotyczące przestępstw popełnianych ze względu na nienawiść, ksenofobię i antysemityzm, są bardzo niepokojące. - W 2016 roku takich zachowań było 200% więcej, niż w poprzednim. To o czymś świadczy. Trzeba to zahamować! - mówi Lizut.

W jarmułkach do Cafe Foksal

Współorganizujący wydarzenie Ryszard Schnepf chce, by było to bardzo towarzyskie wydarzenie. - Chcielibyśmy, by odbyło się w duchu pojednania i wzajemnego poszanowania - mówi WawaLove.pl dyplomata. Jak zaznacza, spotkanie nie jest wymierzone w właścicieli lokalu, między innymi dlatego, że nie do końca wiemy, jak przebiegała ta historia naprawdę.

dv3bgj6

- Jedni zamierzają bojkotować, a nam się wydaje, że trzeba wyjść z bardzo pozytywnym gestem. Doszliśmy do wniosku z Mikołajem Lizutem, że należy przyjść, pokazać miłą atmosferę i przyjemnie spędzić czas. Przyjdziemy w jarmułkach i chcemy pokazać, że nie ma w tym nic złego - mówi nam Ryszard Schnepf. - Może ma to troszkę żartobliwy wydźwięk, ale przekaz jest bardzo pozytywny - dodaje.

"Nie możemy chować głowy w piasek"

- Postanowiliśmy z Ryszardem zaprosić na wódeczkę znajomych, a przy okazji spróbować pogadać. Nie możemy chować głowy w piasek, wszystko zaczyna się od słów. Każdy XX-wieczny koszmar rozpoczynał się od słów. W momencie, gdy mówi się, że to nieważne, że to prowokacja, że lepiej to przemilczeć, bo to może niewinni ludzie, to ja się z tym frontalnie nie zgadzam - mówi Mikołaj Lizut.

Zdaniem Mikołaja Lizuta, trzeba w takich sprawach jednoznacznie reagować. - Musimy być na miejscu. Nie można stosować postawy uniku - tłumaczy nam Lizut.

Ile osób przyjdzie?

Trudno oszacować, ile osób w kipach (jarmułkach) przybędzie do Cafe Foksal. - Nie mam pojęcia ile osób przyjdzie, troszkę się nawet o to obawiam, jeśli zgromadzą się tam tłumy. Ten lokal nie jest za duży, a nie chcemy sprawiać problemów. Liczymy jednak na przyjazne przyjęcie - mówi Ryszard Schnepf. Poprosiłem, żeby nie było agresywnych odruchów, to jest zupełnie niepotrzebne. Bądźmy przyjaźni i dobrze się zachowujmy i nie pijmy za dużo - śmieje się Schnepf.

dv3bgj6

Były ambasador ma nadzieję, że więcej nie dojdzie do takich sytuacji. - Żyjemy razem i powinniśmy to wzajemnie szanować. Jeśli doszło do obrażenia uczyć religijnych, to bardzo niedobrze, ale wyjdźmy poza to. Szanujmy się - apeluje dyplomata.

Spotkanie odbedzie się w czwartek o godzinie 20.00. Przyjdźcie w jarmułkach.

Źródło: (Facebook)

dv3bgj6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv3bgj6
Więcej tematów