Trwa ładowanie...

Alkohol tylko dla dorosłych

W ciągu ostatnich 2 lat ponad trzykrotnie zwiększyła się liczba stacji benzynowych, na których sprzedawcy najpierw proszą o dowód osobisty, a dopiero później podają piwo lub papierosy młodym

Alkohol tylko dla dorosłych
d40tveo
d40tveo

W Ratuszu zwołano specjalną konferencję podczas której zaprezentowano wyniki badań sprzedaży nieletnim alkoholu lub jej odmowy na wybranych stacjach benzynowych.

Badanie zostało zrealizowane w grudniu 2012 r. przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie RoPSAN – Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu Nieletnim. Przeprowadzono je dwukrotnie w 15 sklepach działających na terenie warszawskich stacji paliw należących do 5 największych firm paliwowych. ****

Łącznie przeprowadzono 30 prób zakupu alkoholu i papierosów przez „tajnego klienta”.

Niepełnoletniej młodzieży coraz trudniej kupić obecnie alkohol i papierosy na warszawskich stacjach benzynowych. W ciągu ostatnich 2 lat ponad trzykrotnie zwiększyła się liczba stacji, na których sprzedawcy najpierw proszą o dowód osobisty, a dopiero później podają piwo lub papierosy młodym klientom, biorącym udział w badaniu. W 2010 r. takie zachowanie odnotowano jedynie w co szóstej badanej stacji (17%), a w 2012 r. - w co drugiej (53%).

d40tveo

Niestety, nie wszystkie stacje dbają o to w jednakowy sposób.

Co roku miasto przeznacza na rzecz przeciwdziałania alkoholizmowi wśród młodych warszawiaków ok. 17 mln zł. Zadania z tego obszaru wynikają z zapisów corocznie uchwalanego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy. W 2013 r. miasto przeznaczy na nie 42 mln zł.

Młodzi ludzie uciekają w alkohol z konkretnych przyczyn. Pomijając te najpoważniejsze, w moim przekonaniu, głównym powodem jest brak sensownie zorganizowanego czasu wolnego. A chcę podkreślić, że jeśli chodzi o propozycje spędzania czasu po lekcjach to oferta miejska jest szeroka. Dotyczy ona zarówno roku szkolnego, jak i okresów wakacyjnych. – zaznaczył podczas konferencji wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński. – Miejskie działania w zakresie profilaktyki są prowadzone głównie w szkołach oraz obiektach edukacyjnych i sportowych. Realizujemy liczne programy, w tym akcje promujące zdrowy styl życia. Kwestię spożywania alkoholu przez nieletnich traktujemy z jednej strony jako problem natury społecznej - na który próbujemy reagować - z drugiej strony przede wszystkim nastawiamy się na szeroko pojmowaną profilaktykę.

d40tveo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40tveo
Więcej tematów