RegionalneWarszawaAlfabet migowy na placu zabaw. Wykonawca pomylił języki

Alfabet migowy na placu zabaw. Wykonawca pomylił języki

W Parku Bródnowskim otwarto sensoryczny plac zabaw, który ma rozwijać u dzieci wszystkie zmysły. Jest też przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Jednak nie wszystkie umieszczone tam pomoce naukowe zostały sprawdzone przez specjalistów. Przykładem jest tablica z alfabetem migowym.

Alfabet migowy na placu zabaw. Wykonawca pomylił języki
Źródło zdjęć: © Facebook.com | Czytelniczka
Mateusz Patyk

15 sierpnia na warszawskim Targówku udostępniono dzieciom i ich opiekunom ogród sensoryczny. Jego założeniem ma być oddziaływanie na pięć zmysłów u najmłodszych, a więc węch, wzrok, dotyk, słuch i smak. Gwarantują to liczne atrakcje, które przyciągają kolorem, kształtem i nietypowymi funkcjami.

Jak czytamy na profilu VIII Ogrodu Jordanowskiego (na terenie którego powstał nowy plac zabaw), ogrody sensoryczne służą "przede wszystkim do celów terapeutycznych, socjalizujących i edukacyjnych. Zaprojektowane są tak, aby w sposób celowy i intensywny oddziaływać na zmysły. (...) Urządzenia zainstalowane na terenie ogrodu dostosowane są także do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Miejsce oprócz funkcji poznawczej służy szeroko rozumianej integracji" - brzmi opis miejsca.

Wykonawca obiektu za 1,6 mln złotych nie uniknął jednak wpadki. Pani Joanna, która odwiedziła ogród w Parku Bródnowskim jako jedna z pierwszych, zwróciła uwagę na tablicę ze zbiorem liter i gestów. To tzw. alfabet palcowy, służący osobom głuchym do literowania słów. Problem w tym, że na umieszczonym tu daktylogramie prezentowany jest alfabet... amerykański (ASL).

"Jest ładnie wykonany, nowiutki" - pisze o ogrodzie na Facebooku pani Joanna. "Zdziwiła mnie natomiast tablica na zdjęciu z alfabetem literowym Osób Głuchych, na której owszem widnieje alfabet, ale nie jest to polski. Obok mnie małe dziewczynki uczyły się go ciesząc, że będą mogły coś powiedzieć kasjerce w markecie (osoby migające pracują na kasach). Słaby aspekt edukacyjny" - żali się.

Okazało się, że zamocowano tablicę edukacyjną przeznaczoną dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku. Z pytaniem, kto jest odpowiedzialny za tę pomyłkę, zwróciliśmy się do Katarzyny Patrzycznej dyrektorki VIII Ogrodu Jordanowskiego.

- Zgłoszenie tego błędu było jedną z pierwszych rzeczy, jaką zrobiłam po powrocie z urlopu. Elementów wymagających poprawki jest więcej, ale inwestycja jeszcze się nie zakończyła. Ma potrwać do grudnia. O wadliwej tablicy został już powiadomiony Urząd Dzielnicy Targówek, który odpowiada za realizację tej inwestycji. Otrzymaliśmy zapewnienie, że pomyłka zostanie naprawiona tak szybko, jak to możliwe - mówi dyrektor placówki.

Obraz
© Facebook.com / Polski Związek Głuchych

Urzędnicy z Targówka faktycznie wiedzą o problemie. - Wszystko jest na gwarancji i to, co zostało stwierdzone, będzie wymienione. Akurat specjalistą w zakresie tego języka to nie jestem i wydawało się, że projektowały to osoby, które się znają. Ale skoro się nie znają i popełniły błąd, to będą musiały to naprawić - przekonuje Rafał Lasota, rzecznik dzielnicy.

Dowiedzieliśmy się, że wykonawcą jest firma FMG Realizacje Techniczne Grzegorz Gulatowicz. - Wyjaśniamy sprawę z dostawcą tych tablic. Mamy nadzieję, że zostanie to szybko poprawione. Powiadomienie o pomyłce dostaliśmy w ubiegłym tygodniu. Zamawiający przekazał nam informację o użytkowniku, który zgłosił taki problem - przyznaje Grzegorz Kiełbasiński, przedstawiciel wykonawcy.

Korzystający z nowego ogrodu sensorycznego widzą też inne niedociągnięcia: "Inicjatywa powstania tego miejsca SUPER, ale te białe kamienie wysypane miejscami jako nawierzchnia wg mnie to nie najlepszy pomysł (mają chyba więcej minusów niż plusów). Na placu zabaw są już porozsypywane dosłownie wszędzie, jeśli ktoś na nie upadnie, współczuję dodatkowego bólu (szczególnie tam gdzie jest ślisko przy pryskającej wodzie)" - napisała pod galerią zdjęć z otwarcia pani Monika.

Warto jednak podkreślić, że to wyjątkowe miejsce w Parku Bródnowskim jest jednym z najoryginalniejszych placów do zabaw dla dzieci w całej Warszawie. W planach jest jeszcze budowa pobliskiego boiska do piłki nożnej oraz podłączenie oświetlenia i monitoringu.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Wojna o lokale zastępcze. Mieszkańcy nazywają je "norami" i "ruderami"

warszawaplac zabawtargówek

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)