Trwa ładowanie...

Album fotograficzny hitlerowca inspiracją dla warszawskiego spektaklu

Dziś prapremiera spektaklu "Album Karla Höckera" w Instytucie Teatralnym

Album fotograficzny hitlerowca inspiracją dla warszawskiego spektaklu
d1qgf2h
d1qgf2h

116 unikatowych fotografii z albumu oficera SS Karla Höckera, adiutanta jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, ukazuje nazistów i ich codzienne życie po pracy z obozie koncentracyjnym. Na zdjęciach zobaczyć można uśmiechniętych ludzi bawiących się ze zwierzętami, spacerujących po lesie, czy śpiewających. W tym albumie nie ma ani jednego zdjęcia ofiaru obozu, ani jednej fotografii dokumentującej zdarzenia, jakie miały w nim miejsce.

- Rzadko przyglądamy się oprawcom, gdyż naturalnie są dla nas odpychający, boimy się ich. Są dla nas bestiami, potworami, zbrodniarzami, kim zresztą bez wątpienia byli. Ale byli też mężami, ojcami, wujkami, żołnierzami, księgowymi, biznesmenami, miłośnikami koni, polowań, muzyki i dobrymi kumplami - tłumaczy aktorka Marta Król w rozmowie z "Newsweekiem".

Aktorzy studiowali te zdjęcia przez pół roku. Nie była to typowa praca nad spektaklem teatralnym. Zdjęcia próbowali ożywić, nauczyć się widocznych na nich gestów. Na pytanie o to, czy spektakl i jego twórcy nie zostaną oskarżeni o próbę ukazania "banalności zła", Marta Król mówi, iż bardziej chodzi tu o przyjrzenie się złu, jakie miało miejsce w Auschwitz. - Wierzymy, że aktor jest dokumentalistą o unikalnych umiejętnościach, potrafiącym czytać obraz fotograficzne i przekładać je na żyjące i mówiące postaci. Naszym celem jest pokazanie sprawców Holocaustu poprzez szkło powiększające ich własnego widzenia samych siebie - tłumaczą twórcy spektaklu.

d1qgf2h

Prapremiera spektaklu już dziś, 21 stycznia 2015 roku, o godzinie 19:00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (Jazdów 1). Kolejne spektakle odbędą się 25 stycznia i 2 lutego.

Cena biletu:: 20 PLN
Rezerwacja: bilety@instytut-teatralny.pl, tel. (22) 501 70 02

d1qgf2h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qgf2h
Więcej tematów