RegionalneWarszawaAl.Solidarności pod ziemią, park edukacyjny i przestrzeń dla pieszych

Al.Solidarności pod ziemią, park edukacyjny i przestrzeń dla pieszych

Znamy laureatów konkursu na otoczenie Muzeum Niepodległości przy Metrze Ratusz

Al.Solidarności pod ziemią, park edukacyjny i przestrzeń dla pieszych

18.12.2012 13:13

Al.Solidarności pod ziemią, park edukacyjny i duża przestrzeń dla pieszych to tylko część pomysłów, które pojawiły się w zwycięskich projektach otoczenia Muzeum Niepodległości. Konkurs odbył się pod wymownym hasłem: "Gdzie jest Muzeum Niepodległości?". Obecnie pałac Przebendowskich, w którym mieści się muzeum, jest trudno dostępny dla przechodniów, jest niejako odgrodzony od nich dwoma nitkami al. Solidarności, a "wyspa", na której mieści się pałac jest mało przyjazna pieszym. Konkurs, którego wyniki prezentujemy w naszej galerii, miał uczynić to miejsce łatwiej dostępnym dla przechodniów oraz zaznaczyć szlaki prowadzące do muzeum.

Na konkurs wpłynęło 19 prac - mówią organizatorzy - autorzy projektów zaproponowali szereg interesujących, oryginalnych i innowacyjnych rozwiązań, które czasami w bardzo odmienny sposób dążyły do zintegrowana siedziby Muzeum Niepodległości, pałacu Przebendowskich, z przestrzenią miejską. Brano pod uwagę powiązanie budynku ze szlakami pieszymi, powiązanie widokowe, ale także łączność historyczną siedziby muzeum z innym elementami otoczenia, czy też integrację poprzez eliminowanie barier.

Zwycięska praca autorstwa Pauliny Jolanty Dębskiej oraz Paulina Galińskiej stara się zintegrować pałac ze szlakami pieszymi. Usunięcie uliczki-nawrotki sprzed wejścia do budynku dąży do połączenia fasady pałacu z utworzonym przed nią placykiem miejskim - mówi Jury w uzasadnieniu nagrody - strefa piesza tego miejsca została wydzielona niskim murkiem od ruchliwej jezdni. Przestrzeń ta mogłaby zostać z powodzeniem wykorzystana przez Muzeum Niepodległości do realizowania różnych inicjatyw bez narzucania im określonej formy.

II nagroda przybadła zespołowi w składzie: Jacek Kwieciński i Maciej Sidorowicz. To ten projekt proponuje radykalne rozwiązanie wprowadzenia ruchu kołowego al. Solidarności pod poziom terenu, dzięki czemu uzyskana została obszerna przestrzeń piesza przed pałacem. Rozdzielenie funkcji komunikacyjnej i wypoczynkowo-reprezentacyjnej stwarza olbrzymie możliwości zintegrowania siedziby Muzeum Niepodległości ze szlakami spacerowymi oraz ciekawego ukształtowania placu przed pałacem - mówi Jury - autorzy zaproponowali wykorzystanie ogrodu za pałacem do imprez i wydarzeń muzealnych, co jest trafne funkcjonalnie i nawiązuje do historycznego przeznaczenia tego miejsca.

III nagroda przypadła projektowi parku edukacyjnego, który miałby się mieścić na przestrzeni wokół pałacu. Autorami tej koncepcji są Andrzej Klimkiewicz, Joanna Kuchta, Hanna Dzielińska. Wyróżniono również dwie prace, które możecie obejrzeć w galerii poniżej.* Realizacja zwycięskiego projektu nie jest na razie planowana, konkurs miał raczej sprowokować dyskusję na temat zagospodarowania przestrzeni wokoł pałacu* i położyć fundamenty pod przyszłe rozmowy na temat modernizacji tego miejsca.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)