Akcja "BohaterON". 100 tys. kartek dla powstańców warszawskich
Niemal 100 tysięcy pocztówek z życzeniami, otrzymali powstańcy warszawscy w ramach akcji BohaterON. Weterani odebrali kartki z życzeniami podczas specjalnej gali.
Prawie 100 tys. pocztówek z życzeniami i podziękowaniami dla powstańców warszawskich napisano podczas akcji "BohaterON - włącz historię". Przedsięwzięcie, którego finał odbył się we wtorek w Warszawie, ma na celu uhonorowanie żyjących weteranów walk z 1944 r.
- Powstanie w stolicy było heroiczną, nierówną walką o suwerenną Polskę. Terror niemieckiego okupanta, którego celem była eksterminacja naszego narodu, nie stłumił w Polakach dążeń do wolności i nadziei na odzyskanie niepodległej ojczyzny. Powstańcy, często bardzo młodzi ludzie, razem stanęli do walki - podkreślił prezydent Andrzej Duda, którego list do uczestników finałowej gali odczytał szef gabinetu prezydenta, minister Adam Kwiatkowski.
Podczas gali, która odbyła się z udziałem powstańców warszawskich w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. A. Osieckiej w Warszawie, poinformowano, że Polacy napisali do powstańców 97 359 kartek pocztowych. Wszystkie trafią do żyjących weteranów walk z sierpnia i września 1944 r. Akcja trwała od 3 sierpnia do 2 października br. Za tę formę uhonorowania powstańców podziękowali podczas uroczystości przedstawiciele m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum Powstania Warszawskiego, a także Polskiego Radia i TVP.
"Jestesmy jeszcze potrzebni"
"Jak widać jesteśmy jeszcze potrzebni" - powiedział z uśmiechem jeden z weteranów Władysław Rosiński "Zapałka", który podczas powstania walczył w Śródmieściu. "Dzięki temu miliony ludzi dowiedziało się wiele rzeczy o powstaniu i o ludziach powstania warszawskiego. Wszystkim im serdecznie dziękuję. Dziękuję także narodowi polskiemu, który chociaż często błądzi, to w decydujących momentach potrafi się zjednoczyć i walczyć o to, co jest najważniejsze: wolność i niezależność" - powiedział Władysław Rosiński, który wspólnie z innymi powstańcami odebrał część pocztówek.
Akcja "BohaterON - włącz historię" - jak podkreśliła przewodnicząca komitetu organizacyjnego kampanii Agnieszka Łesiuk - ma na celu uhonorowanie żyjących powstańców warszawskich. Każdy, kto chciał powstańcom podziękować za udział w powstaniu warszawskim mógł im wysłać pocztówkę. "Kartki otrzymaliśmy od tych małych i dużych, dziesiątki tysięcy kartek trafiło do naszego biura. Przed nami najważniejszy moment naszej kampanii - symboliczne przekazanie tych kartek, ponieważ jest ich tak mnóstwo, że musimy je teraz przeczytać i przydzielić do konkretnych osób" - mówiła Łesiuk.
Kartki dla powstańców
Kartkę do powstańca można było wysłać przez internet za pośrednictwem strony www.bohateron.pl. Bezpłatne kartki można było także odbierać w wybranych placówkach Poczty Polskiej, Lotto, pociągach Express InterCity (Pendolino), w Muzeum Powstania Warszawskiego lub u wolontariuszy podczas sierpniowych koncertów Lata z Radiem. Kartkę można było wysłać nie podając konkretnego adresata, choć można ją było też skierować do konkretnej osoby. Na stronie internetowej akcji "BohaterON" można znaleźć zdjęcia i krótkie biogramy żyjących powstańców.
Podczas gali przypomniano, że akcja ma już dwuletnią tradycję. Na początku do napisania listów do powstańców zachęcono dzieci przebywające w szpitalach. Powstańcy na przesłane laurki i listy zareagowali ogromnym wzruszeniem, wielu z nich chciało odpowiedzieć autorom, więc w następnym roku zadbano, aby każdy list opatrzony został informacją o nadawcy. Tak nawiązało się kilka korespondencyjnych przyjaźni pomiędzy powstańcami a chorymi dziećmi.
Organizatorami akcji, która odbędzie się również w przyszłym roku z okazji 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, są fundacje Sensoria i Rosa. W ramach przedsięwzięcia "BohaterON" fundacje te zorganizowały również warsztaty w 16 województwach dla ponad 1000 uczniów. Dzięki nim młodzi ludzie mogli zagrać w grę "Cenzura" polegającą na odgadywaniu haseł związanych z powstaniem warszawskim. Ponadto mogli obejrzeć poświęcony powstaniu odcinek popularnego programu historycznego "Historia bez Cenzury" i wziąć udział w dyskusji o historii, bohaterstwie i nowoczesnym patriotyzmie.
Źródło: (PAP/KL)
Przeczytaj też: 200 mln do podziału. Nie dostała Warszawa, dostaną inni