RegionalneWarszawaAdam Strzembosz zostanie honorowym obywatelem Warszawy

Adam Strzembosz zostanie honorowym obywatelem Warszawy

Przyznanie tego tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców.

Adam Strzembosz zostanie honorowym obywatelem Warszawy
Karol Lewandowski

17.06.2016 06:58

Prawnik, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz zostanie honorowym obywatelem Warszawy - zdecydowali w czwartek stołeczni radni. Rada odrzuciła kandydaturę architekta i przedsiębiorcy Krzysztofa Tyszkiewicza. Z głosowań wyłączyli się radni PiS.

Za kandydaturą Strzembosza zgłoszoną przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz głosowało 33 radnych. Udziału w głosowaniu nie wzięli radni PiS, w ten sposób zaprotestowali przeciw niezaakceptowaniu przez PO kandydatury satyryka i aktora, twórcy Kabaretu pod Egidą Jana Pietrzaka.

Radni PiS również nie uczestniczyli w głosowaniu nad drugą kandydaturą na honorowego obywatela Warszawy. Rada Dzielnicy Praga Północ zgłosiła do tego tytułu architekta i przedsiębiorcę Krzysztofa Tyszkiewicza. Jednak tej kandydatury nie poparli także radni PO. "Za" głosowała tylko jedna osoba, 33 były przeciw.

"Nie" dla kandydatury J. Pietrzaka

W połowie maja przewodniczący klubu radnych PiS Cezary Jurkiewicz poinformował, że telefonicznie przekazano mu informację po posiedzeniu klubu radnych PO, że nie ma zgody na kandydaturę Pietrzaka. Jurkiewicz zapowiedział wtedy, że klub PiS wyłączy się z "wszelkich aktywności" związanych z przyznawaniem tytułu honorowego obywatela stolicy. Przewodniczący klubu radnych PO Jarosław Szostakowski powiedział wówczas tylko, że radni PO ustalili, że nie będą głosować za kandydaturą Pietrzaka. Finalnie rada miasta zdecydowała o przyznaniu tytułu jednemu kandydatowi.

Kawaler Orderu Orła Białego

Adam Strzembosz urodził się w 1930 r. w Warszawie, to prawnik, sędzia, profesor nauk prawnych, wiceminister sprawiedliwości w l. 1989-1990, pierwszy prezes Sądu Najwyższego i przewodniczący Trybunału Stanu w latach 1990-1998. Kawaler Orderu Orła Białego.

Po 1980 zaangażował się w organizację niezależnych struktur związkowych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Został wybrany do prezydium Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność", przewodniczył Komisji Zakładowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, a ponadto wszedł w skład zarządu Regionu Mazowsze. Był też delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, gdzie został wybrany do Krajowej Komisji Rewizyjnej.

Podczas obrad Okrągłego Stołu został współrzewodniczącym podzespołu ds. prawa i sądów, a następnie pełnił funkcję przewodniczącego komisji prawa i sprawiedliwości Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie.

Strzembosz we wrześniu 1989 r. został powołany przez premiera Tadeusza Mazowieckiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W lipcu 1990 objął stanowisko sędziego Sądu Najwyższego, po czym decyzją Sejmu został wybrany na pierwszego prezesa SN. Funkcję tę pełnił do 1998, będąc z urzędu również przewodniczącym Trybunału Stanu.

Dzień pamięci Warszawy

Tytuły honorowego obywatela stolicy są co roku uroczyście nadawane 31 lipca na Zamku Królewskim, w przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - w Dniu Pamięci Warszawy.

Przyznanie tego tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano w ten sposób Józefa Piłsudskiego.

Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Wyróżniona w ten sposób osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.

Źródło: (PAP)

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)