Trwa ładowanie...

Absurdy Mieszkania+ : kiepskie materiały, 30 lat czekania

W czwartek podpisano umowę w sprawie budowy Mieszkań+.

Absurdy Mieszkania+ : kiepskie materiały, 30 lat czekania
d4bbhrw
d4bbhrw

Przeanalizowaliśmy wymagania, które trzeba spełnić, aby dostać mieszkanie w ramach rządowego programu Mieszkanie+. Efekt? Mieszkania budowane są z kiepskich materiałów i można je nabyć dopiero po 30 latach.

W czwartek podpisano umowę w sprawie budowy Mieszkań+. Tereny, na których powstaną bloki mieszkalne znajdują się w dzielnicy Wola. Na pierwszej, ponad dwuhektarowej działce położonej przy ul. Sowińskiego 28 zostanie wybudowanych blisko 450 mieszkań, na drugiej - około trzyhektarowej, znajdującej się przy ul. Worcella 1 – ok. 650.

Jesteś singlem? Masz mniejsze szanse na Mieszkanie+

Przede wszystkim dla zainteresowanych niejasne są różnice pomiędzy programem „Mieszkanie dla Młodych”, a Mieszkanie+. Pierwszy z nich zakłada zakup nieruchomości przy wsparciu kredytu hipotecznego. Drugi natomiast będzie opierał się na wynajmie z możliwością późniejszego zakupu.

Od 2014 r. w życie wcielany jest program „MDM”, w którym obowiązuje granica wiekowa do 35 lat. Zaletą jest za to fakt, że o mieszkanie mogą ubiegać się także single. Choć nie wszyscy.

– Jestem z małżonkiem po rozwodzie, zrzekłam się mieszkania na jego rzecz. Czy mogę skorzystać z programu "MDM"? - pytanie opublikowane zostało jako jedno z najczęściej zadawanych na stronie mieszkaniedlamlodych.com . Odpowiedź: – Nie. Dofinansowanie w ramach "MDM" może zostać udzielone, jeśli nabywca do dnia nabycia mieszkania nie był właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

d4bbhrw

W skrócie oznacza to, że nie można również otrzymać dofinansowania na zakup mieszkania lub domu jeśli już kiedyś byliśmy właścicielami nieruchomości. Jest to duży problem, ponieważ małżeństwa przeważnie ustanawiają wspólność majątkową.

Zupełnie inaczej prezentuje się program Mieszkanie+. Wraz z jego wejściem bez znaczenia staje się stan posiadanych nieruchomości. Dodatkowo nie będą obowiązywać już limity wiekowe, co znacznie zwiększa grono zainteresowanych. Jednak pojawia się inny problem. O kolejności przyznawanych mieszkań decydować będzie dzietność. Im liczniejsza rodzina, tym większe szanse na mieszkanie. Zdolność finansowa stanie się drugorzędnym kryterium.

Taniej i mniej solidnie

Program "MDM” zakończy się w 2018 r., później zostanie wchłonięty przez Mieszkanie+. Na licznych forach trwają gorące dyskusje na temat prefabrykatów, które mają być wykorzystywane do budowy Mieszkań+. Przeciwnicy jako główny argument podają nietrwałość takiego rozwiązania, zarzucając rządowi myślenie krótkoterminowe.

- Obawiam się, czy budowanie z prefabrykatów to dobry pomysł. Sama mieszkam w budynku wybudowanym w latach 70 ubiegłego wieku i widzę w jakim stanie jest nasz blok, a był właśnie budowany z tanich materiałów – pisze internautka Małgosia.

d4bbhrw

WawaLove.pl próbuje skontaktować się z firmą budowlaną realizującą zlecenie, aby uzyskać informacje dotyczące materiałów wykorzystywanych do budowy Mieszkań+.

Głos internautów: drogie

Jak podają deweloperzy koszt wynajmu ma wnosić od 10 do 20 zł za m2, co oznacza, że przy mieszkaniu 50m zapłacimy za wynajem ok. 1000 zł miesięcznie. Opłacając rachunki regularnie mamy możliwość nabycia na własność mieszkania za 30 lat.

- 1000 zł miesięcznie to żadna rewelacja. Na wtórnym rynku są mieszkania po 800 zł – pisze na forum Marzena Hankus. Co nie do końca jest zgodne z prawdą. Jak sprawdziło WawaLove.pl średnie ceny mieszkań o metrażu 50 m2 na Woli w zależności od standardu wahają się w granicach od 2 200 zł do nawet 4 000 zł.

d4bbhrw

Ukończenie inwestycji podpisanej dzisiaj umowy planowane jest na koniec 2017 r. Na Woli ma powstać 1,1 tysiąc nowych mieszkań.

d4bbhrw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bbhrw
Więcej tematów