RegionalneWarszawa72 lata temu wybuchło powstanie warszawskie

72 lata temu wybuchło powstanie warszawskie

1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się powstanie warszawskie.

72 lata temu wybuchło powstanie warszawskie
Karol Lewandowski

72 lata temu żołnierze Armii Krajowej oraz mieszkańcy stolicy bohatersko chwycili za broń, by stawić czoła niemieckiemu okupantowi. Choć planowali walczyć zaledwie kilka dni ich zryw trwał aż do 3 października. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku walk zginęło także od 150 do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

W 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przez cały dzień w stolicy odbywać się będą uroczystości ku czci poległych i walczących o Warszawę w 1944 roku.

Wszystko rozpocznie się o 9.00 na ulicy Filtrowej złożeniem kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez generała Antoniego Chruściela „Montera” - dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej - rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Następnie o 10.00 w parku imienia Generała Gustawa Orlicz-Dreszera odbędą się uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący - 1944”, tam też rozpocznie się „Marsz Mokotowa".

Gronkiewicz Waltz: "Powstanie nigdy nie zostanie wymazane z tożsamości Warszawy"

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśla, że Powstanie jest tak ważnym wydarzeniem dla miasta, że będzie zawsze czczone i nigdy nie będzie "wymazane z tożsamości Warszawy". Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomina, że w sierpniu i wrześniu 1944 roku zginęło około 200 tysięcy osób w tym na samej Woli w ciągu trzech dni 50 tysięcy cywilów zostało przez Niemców zamordowanych. Prezydent stolicy podkreśla, że coraz mniej jest tych, którzy walczyli dlatego jesteśmy winni im wyjątkowy szacunek.

Ołdakowski: "To heroizm jednego z najpiękniejszych polskich pokoleń"

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podkreśla, że na Powstanie Warszawskie powinniśmy patrzeć wielopłaszczyznowo. Jego zdaniem zawiera się w nim dramat, przerażenie zniszczeniami ale też i wspaniały heroizm jednego z "najpiękniejszych polskich pokoleń". Dyrektor podkreśla, że byli to ludzie, którzy postanowili powiedzieć "nie" największej ówczesnej, "totalitarnej potędze militarnej" i wywalczyć sobie wolność.

Jan Ołdakowski podkreśla, że uroczystości upamiętniające wybuch Powstania "cementują" warszawską społeczność, szczególnie ważna 1 sierpnia jest godzina 17.00 - Godzina "W" kiedy rozpoczęły się walki z Niemcami. Dyrektor Muzeum apeluje, by właśnie o 17.00, kiedy zawyją syreny alarmowe w mieście, zatrzymać się na chwilę by oddać w ten sposób hołd powstańcom.

O 17.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach z udziałem weteranów, prezydenta i przedstawicieli władz odbędzie się uroczystość w hołdzie powstańcom przy pomniku Gloria Victis.

Wcześniej, w południe nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a o 14.00 odbędzie się uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, przy ulicy Wiejskiej.

Natomiast o 19.30 rozpocznie się uroczystość złożenia wieńców przy pomniku „Polegli - Niepokonani”, na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Dzisiejsze obchody zakończy o 21.00 rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Szczegółowy plan uroczystości dostępny* TUTAJ*

5 specjalnych linii autobusowych i tramwajowych

1 sierpnia – w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi pięć specjalnych linii autobusowych i jedną tramwajową. Zapewnią one dojazd do Muzeum Powstania Warszawskiego oraz stołecznych cmentarzy.

912 (linia jednokierunkowa) POWĄZKI-CM. WOJSKOWY – Powązkowska – Okopowa – Towarowa – Grzybowska – Siedmiogrodzka – Skierniewicka – Wolska – Fort Wola – CM. WOLSKI

922 POWĄZKI-CM. WOJSKOWY – Powązkowska – Krasińskiego – pl. Wilsona – Słowackiego – METRO MARYMONT

944 DW. CENTRALNY – Emilii Plater – Świętokrzyska – Marszałkowska – pl. Bankowy – al. Solidarności – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI-CM. WOJSKOWY

970 DW. WSCHODNI (KIJOWSKA) – Kijowska – Targowa – al. Solidarności (powrót: most Śląsko-Dąbrowski – Sierakowskiego – Okrzei – Targowa) – most
Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI-CM. WOJSKOWY

980 CHEŁMSKA – Czerniakowska – Gagarina – Belwederska – Al. Ujazdowskie – Nowy Świat - Krakowskie Przedmieście – Miodowa – pl. Krasińskich – Świętojerska – Anielewicza – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI-CM. WOJSKOWY.

Linia tramwajowa W, obsługiwana przez tramwaje zabytkowe będzie kursowała na trasie: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – pl. Zawiszy – Towarowa – MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – Towarowa – Okopowa – al. Solidarności – Wolska – CM. WOLSKI.

Autobusy linii 912 będą kursowały w godzinach 17.30-20, linii 922 – w godzinach 14.30-21, a linii 944, 970 i 980 – w godzinach 14-21. Tramwaje W będą podjeżdżały na przystanki w godzinach 14-19.

Tradycyjnie o godz. 17.00, motorniczowie tramwajów i kierowcy autobusów zatrzymają swoje pojazdy na ok. 1 minutę i uruchomią sygnały dźwiękowe. Na ok. minutę (po dojeździe do najbliższej stacji) zatrzymają się również pociągi metra.

(Fot. ZTM)

Źródło: (IAR/WawaLove.pl/UM Warszawa/ZTM)

Obraz
komunikacjapowstanie warszawskieobchody

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)