RegionalneWarszawa72 lata temu wybuchło powstanie warszawskie

72 lata temu wybuchło powstanie warszawskie

1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się powstanie warszawskie.

72 lata temu wybuchło powstanie warszawskie
Karol Lewandowski

01.08.2016 07:14

72 lata temu żołnierze Armii Krajowej oraz mieszkańcy stolicy bohatersko chwycili za broń, by stawić czoła niemieckiemu okupantowi. Choć planowali walczyć zaledwie kilka dni ich zryw trwał aż do 3 października. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku walk zginęło także od 150 do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

W 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przez cały dzień w stolicy odbywać się będą uroczystości ku czci poległych i walczących o Warszawę w 1944 roku.

Wszystko rozpocznie się o 9.00 na ulicy Filtrowej złożeniem kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez generała Antoniego Chruściela „Montera” - dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej - rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Następnie o 10.00 w parku imienia Generała Gustawa Orlicz-Dreszera odbędą się uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący - 1944”, tam też rozpocznie się „Marsz Mokotowa".

Gronkiewicz Waltz: "Powstanie nigdy nie zostanie wymazane z tożsamości Warszawy"

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśla, że Powstanie jest tak ważnym wydarzeniem dla miasta, że będzie zawsze czczone i nigdy nie będzie "wymazane z tożsamości Warszawy". Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomina, że w sierpniu i wrześniu 1944 roku zginęło około 200 tysięcy osób w tym na samej Woli w ciągu trzech dni 50 tysięcy cywilów zostało przez Niemców zamordowanych. Prezydent stolicy podkreśla, że coraz mniej jest tych, którzy walczyli dlatego jesteśmy winni im wyjątkowy szacunek.

Ołdakowski: "To heroizm jednego z najpiękniejszych polskich pokoleń"

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podkreśla, że na Powstanie Warszawskie powinniśmy patrzeć wielopłaszczyznowo. Jego zdaniem zawiera się w nim dramat, przerażenie zniszczeniami ale też i wspaniały heroizm jednego z "najpiękniejszych polskich pokoleń". Dyrektor podkreśla, że byli to ludzie, którzy postanowili powiedzieć "nie" największej ówczesnej, "totalitarnej potędze militarnej" i wywalczyć sobie wolność.

Jan Ołdakowski podkreśla, że uroczystości upamiętniające wybuch Powstania "cementują" warszawską społeczność, szczególnie ważna 1 sierpnia jest godzina 17.00 - Godzina "W" kiedy rozpoczęły się walki z Niemcami. Dyrektor Muzeum apeluje, by właśnie o 17.00, kiedy zawyją syreny alarmowe w mieście, zatrzymać się na chwilę by oddać w ten sposób hołd powstańcom.

O 17.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach z udziałem weteranów, prezydenta i przedstawicieli władz odbędzie się uroczystość w hołdzie powstańcom przy pomniku Gloria Victis.

Wcześniej, w południe nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a o 14.00 odbędzie się uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, przy ulicy Wiejskiej.

Natomiast o 19.30 rozpocznie się uroczystość złożenia wieńców przy pomniku „Polegli - Niepokonani”, na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Dzisiejsze obchody zakończy o 21.00 rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Szczegółowy plan uroczystości dostępny* TUTAJ*

5 specjalnych linii autobusowych i tramwajowych

1 sierpnia – w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi pięć specjalnych linii autobusowych i jedną tramwajową. Zapewnią one dojazd do Muzeum Powstania Warszawskiego oraz stołecznych cmentarzy.

912 (linia jednokierunkowa) POWĄZKI-CM. WOJSKOWY – Powązkowska – Okopowa – Towarowa – Grzybowska – Siedmiogrodzka – Skierniewicka – Wolska – Fort Wola – CM. WOLSKI

922 POWĄZKI-CM. WOJSKOWY – Powązkowska – Krasińskiego – pl. Wilsona – Słowackiego – METRO MARYMONT

944 DW. CENTRALNY – Emilii Plater – Świętokrzyska – Marszałkowska – pl. Bankowy – al. Solidarności – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI-CM. WOJSKOWY

970 DW. WSCHODNI (KIJOWSKA) – Kijowska – Targowa – al. Solidarności (powrót: most Śląsko-Dąbrowski – Sierakowskiego – Okrzei – Targowa) – most
Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI-CM. WOJSKOWY

980 CHEŁMSKA – Czerniakowska – Gagarina – Belwederska – Al. Ujazdowskie – Nowy Świat - Krakowskie Przedmieście – Miodowa – pl. Krasińskich – Świętojerska – Anielewicza – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI-CM. WOJSKOWY.

Linia tramwajowa W, obsługiwana przez tramwaje zabytkowe będzie kursowała na trasie: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – pl. Zawiszy – Towarowa – MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – Towarowa – Okopowa – al. Solidarności – Wolska – CM. WOLSKI.

Autobusy linii 912 będą kursowały w godzinach 17.30-20, linii 922 – w godzinach 14.30-21, a linii 944, 970 i 980 – w godzinach 14-21. Tramwaje W będą podjeżdżały na przystanki w godzinach 14-19.

Tradycyjnie o godz. 17.00, motorniczowie tramwajów i kierowcy autobusów zatrzymają swoje pojazdy na ok. 1 minutę i uruchomią sygnały dźwiękowe. Na ok. minutę (po dojeździe do najbliższej stacji) zatrzymają się również pociągi metra.

(Fot. ZTM)

Źródło: (IAR/WawaLove.pl/UM Warszawa/ZTM)

Obraz
komunikacjapowstanie warszawskieobchody
Zobacz także
Komentarze (0)