Trwa ładowanie...

"40 cztery" - spektakl o Powstaniu Warszawskim

Scenariusz Ryszarda Polaszka jest próbą ukazania złożonego obrazu Powstania Warszawskiego i głosem w dyskusji o jego sens

"40 cztery" - spektakl o Powstaniu Warszawskim
d4bgiak
d4bgiak

Zbliża się siedemdziesiąta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z tym wydarzeniem Teatr Krzesiwo zawita na scenę "Przystanku Historia" Instytutu Pamięci Narodowej . W spektaklu "40 cztery" młodzi aktorzy zapytają o sens narodowego zrywu.

Scenariusz tego spektaklu, autorstwa Ryszarda Polaszka jest próbą ukazania złożonego obrazu Powstania Warszawskiego i głosem w dyskusji o jego sens. Akcja sztuki rozpoczyna się przed wojną. Sny o jednoczącej się Europie ustępują miejsca wojennym koszmarom, które wystawiają na próbę polsko-niemiecką przyjaźń. Gdy latem 1944 roku front wschodni zbliża się do Warszawy zaczyna się czas trudnych decyzji i codziennych dramatów, z którymi każdy musi się zmierzyć.

Premiera spektaklu miała miejsce 21 marca 2013 roku. W IPN zobaczymy go we wtorek 17 czerwca 2014 r. o godz. 18:00. Wstęp wolny. Adres: Przystanek Historia - Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, ul. Marszałkowska 21/25.

d4bgiak

Teatr Krzesiwo istnieje od 1992 roku. W swojej twórczości dąży do jak najczystszej formy teatru, w której największą rolę odgrywa słowo, stąd oszczędność rekwizytów i całkowity brak scenografii. Wyobraźnię widzów pobudzają obrazowe, przesycone emocjami dialogi, które w połączeniu z wykrzesaną przez młodych aktorów ekspresją, budują intymną relację na linii widownia-scena. Spektakle nigdy nie są jednoznaczne. Tak jak w życiu sceny smutku przeplatają się w nich z chwilami radości. Wszystkie sztuki grane przez teatr napisał opiekun grupy, Ryszard Polaszek. "40 cztery" jest jedenastą w jego dorobku.

Nagrody za spektakl "40 cztery":
- druga nagroda na IX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych IGŁA w Ostrołęce
- druga nagroda na X Ogólnopolskim Konkursie Teatrów Młodzieżowych MELPOMENA 2013 w Środzie Wielkopolskiej
- druga nagroda na V Festiwalu Ludzi Aktywnych Kulturalnie w Warszawie
- trzecia nagroda na XIV Festiwalu Małych Form Teatralnych EFFKA w Piasecznie
- wyróżnienie na Warszawskim Festiwalu Teatralnym Młodych w Starej Prochowni
- wyróżnienie na IX Ogólnopolskie Spotkania Teatrów Coś-chcących COŚ w Żninie
- wyróżnienie na V Ogólnopolskim Konkursie na Inscenizację Polskiej Sztuki Współczesnej “Scena 21″ – Brombolandia 2013 w Warszawie
- wyróżnienie na II Festiwalu Artystów Nieobliczalnych w Warszawie

d4bgiak
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bgiak
Więcej tematów