RegionalneWarszawa4 zgromadzenia, nawet 50 tys. osób. Znamy program obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej

4 zgromadzenia, nawet 50 tys. osób. Znamy program obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej

Mieszkańców Warszawy czekają liczne utrudnienia

4 zgromadzenia, nawet 50 tys. osób. Znamy program obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej

Przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim, "Marsz Miliona", odsłonięcie pamiątkowej tablicy, msze i koncerty - takie są m.in. plany PiS na 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej , która przypada 10 kwietnia.

Przedstawiciele partii wystąpili już do miasta o zgodę na zgromadzenie. Scenariusz obchodów jest podobny do tego z lat poprzednich, ale zawiera też kilka nowych elementów. Tradycyjnie rozpoczną się one o godz. 8.00 mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu.

O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano apel pamięci. Przywołane zostaną nazwiska wszystkich, którzy zginęli w katastrofie. Przedstawiciele PiS złożą wieniec przed Pałacem.

Następnie politycy PiS złożą w Warszawie kwiaty na grobach ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Powązkowskim i Cmentarzu Bródnowskim.

Przez cały dzień na scenie w pobliżu Pałacu Prezydenckiego będą wyświetlane filmy poświęcone katastrofie, zaplanowany jest także m.in. koncert.

Na godz. 16.50 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który współpracował z prezydentem Lechem Kaczyńskim, jako minister w jego kancelarii. Bezpośrednio po wystąpieniu nastąpi odsłonięcie na Pałacu Prezydenckim tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu.

O godz. 19.00 odbędzie się msza św. w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Wcześniej odbędzie się koncert Chóru Archikatedry Warszawskiej. Po mszy spod katedry wyruszy marsz pamięci, zwany nieoficjalnie "Marszem Miliona". Uczestnicy przejdą spod katedry pod Pałac Prezydencki. Całość obchodów zakończy o 21.00 kolejny Apel Pamięci i wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, wysocy urzędnicy państwowi, dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, parlamentarzyści, członkowie rodzin ofiar katyńskich.

Mieszkańców Warszawy czekają liczne utrudnienia w rejonie zgromadzeń, szczególnie na Krakowskim Przedmieściu, gdzie uroczystości będa trwały już od rana. Z utrudnieniami trzeba się liczyć także podczas "Marszu Miliona". Ma to być wielka manifestacja poparcia dla aktualnych władz. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to największe tego typu wydarzenie w historii stolicy. Poinformowali też, że w stolicy zjawi się nawet 50 tys. osób

Źródło: PAP/WawaLove.pl

Przeczytajcie też:

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)