Trwa ładowanie...

1292 psy i 573 koty znalazły nowy dom. Coraz mniej bezdomnych zwierząt "na Paluchu"

Schronisko w swoich działaniach otrzymuje bardzo duże wsparcie przeszło 150-osobowego zespołu wolontariuszy.

1292 psy i 573 koty znalazły nowy dom. Coraz mniej bezdomnych zwierząt "na Paluchu"
d38v1t8
d38v1t8

W Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt na Paluchu przebywa obecnie 986 psów i 89 kotów. Po raz ostatni taką niską liczbę zwierząt zanotowano w 2005 r. W sobotę, 26 września, przyjdź na „Gwiazdy na Paluchu” i wesprzyj schronisko.

W sobotę, 26 września, w godz. 10.00-13.00, schronisko zaprasza na „Gwiazdy na Paluchu”. Będzie można spotkać popularnych aktorów, porozmawiać z behawiorystą, weterynarzem czy treserem. Obejrzeć oryginalny pokaz mody w wykonaniu opiekunów i ich psów, wygrać nagrody, a przede wszystkim wesprzeć schronisko kupując karmę, jako bilet wstępu.

Bezdomnych coraz mniej

W rok 2015 schronisko wkroczyło z 1321 psimi i 78 kocimi podopiecznymi z przekonaniem, że będzie to rok przełomowy, jeśli chodzi o stan zwierząt. Od początku roku do połowy września w schronisku znalazło schronienie jak dotąd 1749 psów i 709 kotów odłowionych na terenie Warszawy. Do poszukujących ich właścicieli trafiło z powrotem 699 psich i 75 kocich zgub. Nowe domy znalazło 1292 psy i 573 koty. Spadek liczby zwierząt osiągnięto dzięki adopcjom oraz prowadzonym przez miasto akcjom czipowania i kastracji/sterylizacji zwierząt.

Schronisko on-line i promocja

Tak duże zmniejszenie liczby psów nie byłoby możliwe, gdyby nie intensywnie prowadzona akcja promocyjna realizowana wspólnie z wolontariuszami „Adoptuj warszawiaka”. W jej ramach warszawskie psy ze schroniska pojawiały się cyklicznie w towarzystwie swoich opiekunów w najbardziej charakterystycznych miejscach stolicy, min. na placu Zamkowym, nad Wisłą, czy na Polu Mokotowskim. Schronisko otrzymało również zaproszenie do udziału w obchodach Dnia Dziecka organizowanych przez Kancelarię Premiera. W tym roku podopieczni schroniska uczestniczyli w Dniu Dogoterapii na Polu Mokotowskim, Międzynarodowej Wystawie Kotów Rasowych na Stadionie Narodowym, czy w lokalnych piknikach rodzinnych na Targówku, Ursynowie, Wilanowie, Sadybie. Niedługo życie w schronisku będzie można oglądać on-line.

Remonty i naprawy

Spadek liczby zwierząt pozwolił na wykonanie wielu prac remontowych i naprawczych mających na celu poprawę warunków bytowych i komfortu pobytu podopiecznym. W większości boksy są powiększane, co przekłada się na zwiększenie przestrzeni życiowej i komfortu zwierząt. Wykonano m.in.: powiększenie części boksów w szpitalu, łączenie bliźniaczych domków w jeden, remonty boksów zniszczonych połączone z nowym podziałem powierzchni boksów i stosowaniem ścian zwiększających bezpieczeństwo zwierząt w sąsiadujących boksach, demontaż zniszczonych zbędnych boksów celem przygotowania kolejnego wybiegu spacerowego. Wykonano również uzupełniający dach nad odkrytą częścią wybiegów tzw. schroniska tymczasowego, dzięki czemu zwierzęta już nie są narażane na opady atmosferyczne.

d38v1t8

Wykonano również remont chodników w sektorze III, dzięki czemu odwiedzający, wolontariusze i opiekunowie mają lepszy dostęp do przebywających tam zwierząt.

Prace remontowo-naprawcze nadal trwają, w trakcie jest min.: remont 9 boksów w sektorze III, układanie chodników przy domkach w sektorze III, wymiana przyłącza wody na wybiegi spacerowe, remont kuchni przed sezonem. Wkrótce rozpocznie się wymiana przegród pomiędzy boksami w pawilonach sektora I. Od września działa, w ramach testów, system półautomatycznego, jednoczesnego uzupełniania wody w miskach w całym pawilonie.

Opieka weterynaryjna

Wraz ze zmniejszeniem się stanu liczebnego zwierząt w schronisku rosną możliwości skuteczniejszego zapewniania pełnej opieki lekarskiej. Tylko w pierwszym półroczu 2015 r. odbyło się 1240 zabiegów i konsultacji. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt m.st. Warszawy współpracuje z SGGW, a także z wieloma specjalistami. Zapewniliśmy również zabiegi sterylizacji i kastracji dla bardzo młodych zwierząt adoptowanych ze schroniska w klinice zewnętrznej, dzięki czemu adoptujący nie musi wracać ze zwierzęciem na zabieg.

We wrześniu br. oddano do użytku wewnętrzne laboratorium w schroniskowym szpitalu. Trwają przygotowania do utworzenia kolejnego specjalistycznego gabinetu i do zakupu dalszego specjalistycznego wyposażenia do ambulatorium. Działania poprawiające warunki bytowe zwierząt nadal trwają, a działania przeciwdziałające bezdomności i promocyjne są realizowane zgodnie z przyjętymi standardami.

d38v1t8

Bez wolontariuszy ani rusz

Schronisko w swoich działaniach otrzymuje bardzo duże wsparcie przeszło 150-osobowego zespołu wolontariuszy, którzy uformowali się w 18 grup, co pozwala usprawnić pracę, dokonać przydziału zadań i lepiej wykorzystać możliwości oraz potencjał wolontariatu. Dzięki temu zabiegowi udało się wydłużyć godziny pracy ze zwierzętami, a także uzyskać nieocenione wsparcie przy okazji poszczególnych akcji promocyjnych. Zweryfikowano też zasady naboru do wolontariatu kładąc nacisk na umiejętności praktyczne.

d38v1t8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38v1t8
Więcej tematów