Trwa ładowanie...

Warszawa ugości pielgrzymów z całego świata. Potrzebni wolontariusze

Znamy program "warszawskich" Światowych Dni Młodzieży

Warszawa ugości pielgrzymów z całego świata. Potrzebni wolontariusze
d4fnmwg
d4fnmwg

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 26–31 lipca. Główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży odbywać się będą w Krakowie, jednak zostaną one poprzedzone tzw. Dniami w Diecezjach tydzień wcześniej. Wsparcie wydarzeń, które odbędą się w stolicy zapewnią wolontariusze. Właśnie rozpoczęła się rekrutacja.

W lipcu 2016 roku Polska będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży. Główne wydarzenia, w tym spotkanie młodzieży z całego świata z papieżem Franciszkiem, będą miały miejsce w Krakowie. Wcześniej jednak w całym kraju odbędą się tzw. Dni w Diecezjach. Jest to czas, który goście i turyści spędzą w różnych miastach i miejscowościach Polski. Jest też szansa, że Franciszek odwiedzi stolicę .

Strefa pielgrzyma

– Dni w Diecezjach w Warszawie są częścią ogólnokrajowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2016. Przygotowujemy się do tego ważnego wydarzenia od ponad roku. Wspieramy organizację wydarzeń i pobytu młodych ludzi w stolicy w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, komunikacji czy też oferty kulturalnej, dzięki której pielgrzymi z całego świata poznają historię i współczesność Warszawy. Planujemy stworzenie specjalnej strefy pielgrzyma, w której będzie można obejrzeć filmy, wypocząć, uczestniczyć w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, zaś na placu Piłsudskiego wziąć udział w koncercie „Nadzieja i Miłość” – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz , prezydent Warszawy. - Tradycyjnie przy okazji tak dużych, ważnych społecznie wydarzeń organizujemy wolontariat miejski, aby wesprzeć organizację pobytu gości i turystów oraz wszystkich organizowanych w związku z tym wydarzeń. Udział w projekcie wolontariatu to szansa na zdobycie nowych doświadczeń osobistych i duchowych i wspólne budowanie
atmosfery największego wydarzenia 2016 roku w Polsce, dlatego zachęcam serdecznie do zostania wolontariuszem - dodaje.

Potrzebnych jest ok. 1000 wolontariuszy

Wolontariat miejski to wspólne przedsięwzięcie m.st. Warszawy, Centrum Myśli Jana Pawła II, Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej. Każda z instytucji w ramach wspólnego projektu rekrutuje wolontariuszy do wsparcia organizacji wydarzeń, za które odpowiada bezpośrednio w trakcie organizacji Dni w Diecezjach. Partnerstwo instytucji samorządowych i kościelnych jest okazją do wymiany dobrych praktyk w zakresie organizacji wolontariatu oraz jest przykładem sprawnego łączenia różnorodnej wiedzy i doświadczeń w celu jak najlepszej organizacji projektu.

d4fnmwg

W projekcie weźmie udział łącznie około 1000 wolontariuszy. Głównym celem działań jest zapewnienie sprawnej i profesjonalnej obsługi uczestników, gości i turystów. Wolontariusze będą obecni na lotnisku, dworcach, na ulicach miast, będą aktywnie wspierać organizację dedykowanych wydarzeń kulturalnych, projektów, centrów wolontariatu oraz zwiedzania warszawskich kościołów i sanktuariów. W każdym z miejsc na wolontariuszy czekają różnorodne zadania: wsparcie organizacyjne, udzielanie informacji na temat miasta, możliwości spędzania w nim wolnego czasu i zwiedzania atrakcji stolicy. Szczegółowe informacje o projekcie wolontariatu i formularz rekrutacyjny znajdują się na tej stronie .

Przestrzeń JPII

Głównym wydarzeniem, będącym nośnikiem treści w Strefie JP2 będzie multimedialna wystawa pt. „Jan Paweł II – fundamenty”. Wystawa ma być formą podróży po historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii XX wieku, w której przewodnikiem ma być św. Jan Paweł II. Wystawa przygotowywana będzie we współpracy z Muzeum Historii Polski.

Ważnym elementem identyfikacyjnym miejsc związanych z Janem Pawłem II będzie specjalna instalacja pod nazwą „Papieska Warszawa” mająca formę dwujęzycznych plansz umieszczonych w miejscach odwiedzanych przez papieża w trakcie jego pielgrzymek do stolicy. Instytucja kultury m.st. Warszawy planuje także we współpracy z organizacjami pozarządowymi i diecezjalnymi, organizację Miasta Miłosierdzia – wyjątkowego punktu na mapie Warszawy wokół którego ogniskować się będą wszelkie działania o charakterze wolontariackim. Miasto Miłosierdzia ma być miejscem promocji postaw nawiązujących do głównego wątku ŚDM: miłosierdzia.

Miejskie wydarzenia w strefie kultury będą wspierane przez ok. 200 wolontariuszy. Wśród zadań dla wolontariuszy znajdują się m.in. działania informacyjne, promocyjne, koncepcyjne, tłumaczeniowe.

d4fnmwg

Program kulturalny

21 lipca na placu Piłsudskiego odbędzie się koncert adresowany do gości Światowych Dni Młodzieży, a zatytułowany „Nadzieja i Miłość”. Koncert będzie się składał z 3 części.
W pierwszej międzynarodowa grupa muzyków, solistów i tancerzy związana ze „Wspólnotą Shalom” wsparta polskimi muzykami z zespołu „Wiarygodni” przedstawi program pieśni chwalebnych tzw. worship w różnych gatunkach i stylach muzycznych.
Druga część koncertu to utwory skomponowane przez Piotra Rubika, zarówno te dobrze znane, jak i całkiem nowe kompozycje w wykonaniu orkiestry symfonicznej, połączonych chórów oraz solistów: młodych gwiazd polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej.
W części trzeciej zagranicznym gościom i wszystkim uczestnikom Światowych Dni Młodzieży chcemy zaprezentować najbardziej znane piosenki o Warszawie, od kultowego „Snu o Warszawie” po „Warszawo ma” i inne powszechnie znane utwory poświęcone Stolicy Polski.

W koncercie wykorzystane będą ekrany multimedialne przybliżające w spektakularny sposób historię i współczesność Warszawy i jej mieszkańców.

d4fnmwg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fnmwg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj