Trwa ładowanie...
d1kspua

Warszawa śpieszy z pomocą rodzinom poszkodowanych górników

Wsparcie finansowe, pomoc psychologiczno-medyczną, ferie zimowe dla dzieci poszkodowanych górników - tak władze Warszawy chcą wesprzeć ofiary wtorkowej tragedii w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej, gdzie wybuch metanu zabił co najmniej
sześciu górników.

Share
d1kspua

Zobacz więcej zdjęć:
Tragedia w kopalni Halemba

Wczoraj w nocy rozmawiałem z prezydentem Rudy Śląskiej. Już od wczoraj warszawskie szpitale były gotowe na ewentualne przyjęcie rannych- powiedział podczas konferencji prasowej pełniący funkcję prezydenta stolicy Kazimierz Marcinkiewicz.

d1kspua

Zapowiedział, że zwróci się do Rady Warszawy o podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia pomocy materialnej poszkodowanym w katastrofie górniczej.

Uchwała taka jest już gotowa. Jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 5 tys. wypłaciliśmy poszkodowanym w styczniowej tragedii w katowickiej hali targowej. Tutaj kwota może być podobna - powiedział koordynator ze stołecznego Ratusza Paweł Wypych.

Ponadto Marcinkiewicz poinformował, że poszkodowane rodziny będą mogły przyjechać do należącego do miasta ośrodka rehabilitacyjno-wypoczynkowego w Mielnie. Zaś dzieci z poszkodowanych rodzin będą miały możliwość przyjazdu do stolicy na ferie zimowe.

Ofiary wybuchu można wspomóc finansowo wpłacając pieniądze na uruchomione przez Caritas Archidiecezji Katowickiej konto bankowe na rzecz pomocy ofiarom tragedii. Nr konta 90 1560 1111 0000 9070 0011 6398 z dopiskiem "Halemba".

d1kspua

Pomoc dla rodzin ofiar katastrofy w kopalni Halemba zapowiedziała minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata. Będą to: zasiłek celowy w wysokości 10 tys. dla rodzin poszkodowanych, po 5 tys. na pokrycie kosztów pogrzebu oraz dodatkowo 1 tys. zł na osobę w rodzinie na koszty rehabilitacji.

Wsparcie finansowe deklarują też pierwsze firmy i instytucje m.in. Zarząd kooperującej z górnictwem Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa w Katowicach (przekaże 100 tys. zł) oraz lubiński koncern KGHM Polska Miedź SA.

Każdy, kto w związku z katastrofą potrzebuje pomocy, może zadzwonić pod bezpłatny numer telefonu 0 800 158á800, znajdujący się w Ośrodku Dyspozycyjnym prezydenta Rudy Śląskiej.

W wyniku wybuchu metanu 1030 metrów pod ziemią w kopalni "Halemba" zginęło co najmniej sześciu górników, a los 17 nadal jest nieznany. Dotychczas na powierzchnię wydobyto ciała sześciu osób.

d1kspua

Podziel się opinią

Share
d1kspua
d1kspua
Więcej tematów