Trwa ładowanie...
d3mpcn5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Warszawa odstępuje od umowy z architektem Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta zawiadomił architekta Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Christiana Kereza o odstąpieniu od zawartych z nim umów - z winy architekta. Wezwał go też do zapłaty kar w wysokości prawie 5,5 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Christian Kerez
Christian Kerez (PAP, Fot: Andrzej Rybczyński)
d3mpcn5

Oświadczenie w tej sprawie przesłał urząd m.st. Warszawy.

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, nadzorujący w imieniu m.st. Warszawy realizację umowy na projekt siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej, wysłał do właściciela firmy CCAW Polska AG - Christiana Kereza, oświadczenie o odstąpieniu od zawartych umów z winy architekta, wraz z wezwaniem do zapłaty kar umownych w łącznej wysokości prawie 5,5 mln zł. Pozew przeciwko firmie architekta o zapłatę kar umownych naliczonych z tytułu zwłoki w dostarczeniu dokumentacji wraz z odsetkami w łącznej wysokości ponad 1,6 mln zł został wysłany do Sądu Okręgowego w Warszawie 30 kwietnia 2012 r. - informuje ratusz.

Urzędnicy miasta zwracają też uwagę, że w grudniu 2010 roku Christian Kerez "jednostronnie wstrzymał prace projektowe".

d3mpcn5

"W listopadzie 2011 roku miasto stołeczne Warszawa wyznaczyło architektowi termin do przedłożenia poprawionej dokumentacji projektowej do dnia 26 lutego 2012 roku. Na wniosek Christiana Kereza termin przesunięto ostatecznie na 29 czerwca 2012 roku. W kwietniu 2012 roku architekt złożył do Urzędu Miasta żądanie zapłaty za złożenie projektu budowlanego do pozwolenia na budowę (które nie nastąpiło) oraz żądanie zwrotu kosztów przelotów, spotkań, prezentacji i innych. W piśmie zakwestionował zasadność roszczeń m. st. Warszawy w zakresie złożenia poprawionej dokumentacji projektowej" - napisano w dokumencie.

Wcześniej miasto informowało, że czas na oddanie uzupełnionego projektu budowlanego przedłużono do końca czerwca.

P.o. dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta Paweł Barański nawiązał do żądania zapłaty wystosowanego przez Kereza. Jak poinformował, łącznie chodziło Kerezowi o ponad 2,1 mln zł. Barański tłumaczył, że Kerez argumentował żądanie dodatkowej zapłaty m.in. dodatkową prezentacją projektu gmachu, zorganizowaną na prośbę prezydent m.st. Warszawy oraz ministra kultury. W opinii Kereza, jak tłumaczył Barański, wymagało to przygotowania dodatkowych opracowań i animacji, stąd dodatkowe koszty.

- W tym piśmie było też napisane, że on nie poczuwa się do winy, do żadnych opóźnień i innych zaniedbań; uważa, że z jego strony wszystko jest w porządku i że to miasto ma pewne obowiązki i - jego zdaniem - musi spełnić jego warunki, w terminie który Kerez wyznaczył na 15 maja - powiedział Barański.

d3mpcn5

Jak dodał, miasto - po przeanalizowaniu tego dokumentu - stwierdziło, że jest to "jednoznaczne oświadczenie, z którego wynika, że pan Kerez nic nie robi, tylko żąda dodatkowych działań ze strony miasta oraz dodatkowych pieniędzy". - Miasto uznało, że nie powinno dalej czekać, bo jest to ewidentne oświadczenie woli Kereza - podkreślił.

Barański przyznał, że teraz trzeba zastanowić się co zrobić z dokumentacją dotyczącą projektu oraz z pieniędzmi wypłaconymi już Kerezowi. Jak poinformował, to ponad 9 mln zł brutto.

Pytany o to, czy miastu grożą jakieś procesy z tytułu wypowiedzenia umowy, odparł, że nie wiadomo co zrobi architekt. Przyznał jednak, że Kerez zastrzegał możliwość podjęcia kroków prawnych. Nie wiadomo też, co z projektem Kereza. - Mamy prawa do projektu, ale w umowie zastrzeżono, że każde zmiany czy modyfikacje wymagają uzgodnień z architektem - zwrócił uwagę.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało powołane w 2005 r. Do tej pory funkcjonuje w budynku przy ul. Pańskiej. Placówka niebawem ma przenieść się na kilka lat do pobliskiego pawilonu meblowego Emilia przy ul. Emilii Plater.

d3mpcn5

Podziel się opinią

Share

d3mpcn5

d3mpcn5
Więcej tematów