Polska"Warszawa mało znana" - wystawa w Pałacu Kultury i Nauki

"Warszawa mało znana" - wystawa w Pałacu Kultury i Nauki

Fotografie fińskich domków na tyłach warszawskiego Parku Ujazdowskiego, fotoplastikonu w Alejach Jerozolimskich czy Cmentarza Żydowskiego przy Okopowej można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki (PKiN) na otwartej wystawie "Warszawa mało znana". Ekspozycję zorganizowano z okazji 50-lecia PKiN.

Prezentuje mniej lub bardziej znane, ciekawe i ważne miejsca Warszawy. W tych fotografiach najważniejszy jest klimat oraz to, że współczesne zdjęcia przypominają nam o starej Warszawie - powiedziała podczas wernisażu ekspozycji Ewa Nekanda-Trepka z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, jednego z organizatorów wystawy. Współorganizatorem ekspozycji jest Biuro Miasta Stołecznego Warszawy.

Sfotografowane są m.in. fińskie domki położone na tyłach Parku Ujazdowskiego czyli osiedle Jazdów. Otoczone ogródkami drewniane domki zostały wybudowane 1945 roku przez Biuro Odbudowy Stolicy. W miarę upływu czasu kolejne kwartały osiedla były burzone m.in. pod budowę Trasy Łazienkowskiej. Dziś z prawie 200 domków zachowało się ok. 30.

Na zdjęciach można zobaczyć także jedną z uliczek warszawskiej Pragi - ulicę Małą. Ze względu na prawie niezmieniony na przestrzeni lat wygląd ulicy, wielokrotnie wykorzystywano ją jako plan filmowy - w 2001 roku Roman Polański kręcił tam sceny do swojego filmu "Pianista".

Na wystawie przypomina się również o warszawskim fotoplastikonie przy Alejach Jerozolimskich 51. Fotoplastikon został założony ok. roku 1905. To jedyny tego typu obiekt na świecie zachowany w tym samym miejscu. Podczas II wojny światowej był konspiracyjnym punktem kontaktowym. Za czasów stalinowskich można tu było obejrzeć zdjęcia z Londynu i Paryża, posłuchać zakazanego wówczas jazzu. Jest otwarty do dziś - we wtorki, czwartki i soboty.

Pokazane są także fotografie Cmentarza Żydowskiego przy ulicy Okopowej. Na 33 hektarach pochowanych jest tam ok. 250 tys osób. Na początku XIX wieku wśród społeczności Żydów warszawskich cmentarz ten cieszył się opinią "elitarnego", było to bowiem miejsce pochówku ludzi bogatych i uczonych - spoczywają tam m.in. Ludwik Hirszfeld i Ludwik Zamenhof. Uboższych Żydów chowano na Targówku.

Na wystawie można też zobaczyć ślady działalności sabotażowej młodzieży polskiej podczas okupacji hitlerowskiej. Fotografię czarnej swastyki wiszącej na szubienicy namalował na budynku przy Alei Niepodległości harcerz z Organizacji Małego Sabotażu "Wawer". Kilka lat temu pamiątkę zabezpieczono przezroczystą płytą.

Wystawa czynna będzie do 4 grudnia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)