PolskaWarszawa kulturalną stolicą Europy?

Warszawa kulturalną stolicą Europy?

Warszawa będzie się ubiegać o tytuł kulturalnej stolicy Europy w 2016 r. Hasło polskiej stolicy będzie brzmiało "Re: Warszawa 2016 Odrodzeni w kulturze" - poinformowali przedstawiciele Biura Kultury urzędu miasta Warszawy na konferencji prasowej.

Jak tłumaczyła wicedyrektor Biura Kultury Renata Czarnkowska-Listoś, Warszawa nadal jeszcze odradza się po zniszczeniach, których doznała w czasie II wojny światowej i po latach PRL. Jest to trudny proces, ale dzięki temu w Warszawie powstają ciągle nowe inicjatywy, rozpoczyna działalność wiele instytucji i organizacji.

Stąd wziął się pomysł, aby Warszawa, przygotowując się do pełnienia roli kulturalnej stolicy Europy odwołała się do tradycji europejskiego renesansu czyli odrodzenia.

W tym okresie bardzo dynamicznie rozwijała się nie tylko sztuka, ale też nauka i edukacja. Powstała koncepcja nowożytnego państwa narodowego, zjednoczonego wokół wspólnego języka i kultury- powiedziała Czarnkowska-Listoś. Jej zdaniem, podobne procesy zachodzą współcześnie. Zwłaszcza jest to widoczne w krajach takich jak Polska, które rozwijają się szybko po okresie komunizmu.

Dziennikarka Agata Passent, która współpracuje przy opracowaniu projektu "Warszawa europejską stolicą kultury 2016", powiedziała, że warszawskie życie kulturalne jest bardzo bogate i warto, aby zareklamować to co się dzieje w mieście nie tylko wśród mieszkańców innych krajów europejskich, ale też wśród samych Polaków i warszawiaków.

Samo miasto jest pełno kontrastów. Jest jakby niedokończone. Nie mamy takiej skończonej tożsamości jak np. Paryż, nie mamy takich wyrazistych symboli jak Hradczany w Pradze. Cały czas poszukujemy tej tożsamości i dzięki temu jest w Warszawie miejsce dla tak różnorodnych twórców i wydarzeń kulturalnych - podkreśliła.

Z tej różnorodności chce skorzystać Biuro Kultury urzędu miasta w procesie ubiegania się o tytuł europejskiej stolicy kultury. Jak powiedziała Renata Czarnkowska-Listoś, aby otrzymać ten tytuł trzeba nie tylko zaplanować wiele imprez kulturalnych na sam rok 2016, ale też wpleść te wydarzenia w proces rozwoju życia kulturalnego i społecznego miasta.

Tytuł europejskiej stolicy kultury przyznaje Komisja Europejska. Zwycięskie miasto wyłaniane jest w konkursie. Zgłoszenia na konkurs można przysyłać nie wcześniej niż sześć lat i nie później niż cztery lata przed rokiem, w którym miasto chce być kulturalną stolicą.

Jak powiedział członek zespołu roboczego ds. przygotowań projektu "Warszawa europejską stolicą kultury 2016" Leszek Napiontek, jedną z koncepcji jest włączenie w wydarzenia kulturalne Warszawy tych grup społecznych, które na co dzień są wykluczone zarówno z życia kulturalnego, jak i społecznego miasta, np. dzieci i młodzieży z patologicznych rodzin. Te działania będą kontynuowane także po roku 2016, kiedy Warszawa przestanie pełnić rolę kulturalnej stolicy Europy.

Chcemy też zwrócić uwagę na różnorodność kulturową Warszawy. Oczywiście u nas nie ma tak wielu imigrantów jak np. w Londynie, ale są grupy bardzo odmienne od Polaków etnicznie, np. bardzo liczna społeczność wietnamska. Poza tym, wraz z rozwojem ekonomicznym zacznie do nas napływać coraz więcej imigrantów. Chcemy się do tego procesu przygotować, aby imigranci nie byli odizolowani, aby mogli zaprezentować nam swoją kulturę i swoją odmienność - tłumaczył.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)