Warszawa bez prezydenta?
Jeśli potwierdzą się sondażowe wyniki niedzielnych wyborów i wygra je Lecha Kaczyński, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym w Warszawie powinny być zorganizowane przedterminowe wybory prezydenta. Do czasu ich ogłoszenia miastem powinna rządzić osoba wyznaczona przez premiera. Wiele jednak wskazuje na to, że wybory przedterminowe nie zostana zorganizowane i wyznaczona osoba będzie rządziła Warszawą do końca obecnej kadencji, czyli do października przyszłego roku.
Osoba taka miałaby rządzić stolicą od chwili, gdy obecny prezydent miasta zostanie zaprzysiężony na prezydenta Polski. Zaprzysiężenie nastąpi 23 grudnia, kiedy kończy się kadencja Aleksandra Kwaśniewskiego.
Ustawa o samorządzie gminnym mówi, że przedterminowych wyborów nie przeprowadza się, jeśli ich data miałaby przypaść w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji prezydenta. Kadencja Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta miasta kończy się w październiku 2006 r.
Zdaniem byłego radnego Warszawy, obecnego posła PiS Karola Karskiego, przedterminowe wybory nie zostaną zorganizowane w stolicy.
Jak tłumaczył, zgodnie z ustawą o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, po zaprzysiężeniu prezydenta miasta na prezydenta Polski, nastąpi miesięczny okres, w którym Rada Warszawy przyjmuje złożenie prezydenckiego mandatu, a następnie - miesięczny okres, w którym premier wybiera osobę do zarządzania miastem. Karski wyjaśnił, że ewentualne przedterminowe wybory mogłyby więc być zorganizowane dopiero na przełomie lutego i marca 2006 r.
Ocenił on, że przedterminowe wybory nie byłyby dla stolicy opłacalne. Koszt takich wyborów to ok. 2,5 mln zł, a osoba wybrana rządziłaby tylko przez 6 miesięcy - do czasu zakończenia kadencji obecnego prezydenta stolicy w październiku 2006 r. - mówił Karski. Jak powiedział, odbyły się już rozmowy z przedstawicielami Platformy Obywatelskiej w tej sprawie i uznano, że organizowanie przedterminowych wyborów na prezydenta stolicy nie byłoby celowe.