Trwa ładowanie...

Warszawa będzie 17. województwem? Senat zamówił ekspertyzy

Mamy dziś dowód na to, że cały czas trwają prace nad administracyjnym wydzieleniem okolic Warszawy i podłączeniem podwarszawskich gmin do Warszawy w jeden organizm administracyjny - stwierdził rzecznik prasowy PO, Jan Grabiec. - Tym dowodem są analizy ukryte na stronie Senatu - dodał.

Warszawa będzie 17. województwem? Senat zamówił ekspertyzyŹródło: Wikimedia Commons, fot: Szczebrzeszynski
dr18824
dr18824

O co chodzi? O informację Radia ZET, które poinformowało, że Senat zamówił analizy dotyczące podziału administracyjnego Mazowsza i utworzenia z Warszawy 17. województwa. Zdaniem polityków PO dowodzi to tego, że w Senacie trwają prace nad połączeniem Warszawy i gmin ościennych. - Na stronie znajdują się mapy pokazujące jaki miałby być podział - stwierdził rzecznik PO.

Biuro prasowe Senatu - jak informuje Radio ZET - tłumaczy, że "ekspertyzy zostały zlecone w związku z pracami przygotowawczymi do zorganizowania w Senacie konferencji na temat toczącej się od dawna publicznej dyskusji dotyczącej ewentualnego podziału województwa mazowieckiego na dwie jednostki terytorialne." Trzy ekspertyzy kosztowały łącznie prawie 11 tysięcy złotych i zostały zlecone przez szefa Kancelarii Senatu. Dwie z nich są już gotowe.

Podział Mazowsza na dwa województwa PiS zapowiadał już podczas kampanii wyborczej. Proponowali, by Warszawa, wraz z przylegającymi do niej gminami utworzyła samodzielne województwo. Tłumaczyli, że dochody bogatej Warszawy zawyżają PKB całego regionu, który w rzeczywistości należy do najbiedniejszych w Polsce.

dr18824

W ubiegłym roku powołano specjalny zespół parlamentarny, który miał zająć się tą sprawa. Jak przypomina RadioZET, wicemarszałek Sejmu Adam Bielan zapowiadał, że do podziału Mazowsza miałoby dojść na przełomie 2017 i 2018 roku.

Żądamy jasnej informacji jaki status maja te prace, na czyje polecenie zostały zamówione, dlaczego toczą się bez udziału samorządowców - stwierdził Jan Grabiec. Dodał, że chodzi o to, "by zmienić reguły wyborów prezydenta Warszawy, zmienić sposób funkcjonowania samorządów w stolicy, by łatwiej można było wybrać osobę związaną z PiS-em".

- Panie pośle Sasin, jeśli chce być pan prezydentem Warszawy, to zapraszamy do uczciwego pojedynku - dodał poseł Andrzej Halicki.

dr18824
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr18824
Więcej tematów