Trwa ładowanie...
warszawa

Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków Czajka. Rząd chce wybudować rurociąg na Wiśle

- Premier zdecydował o budowie alternatywnego rurociągu. Ścieki z lewej strony Wisły zostaną przerzucone na prawy. Uda się to zrealizować w ciągu najbliższych dni. Służby państwowe odegrają swoją rolę - mówił na konferencji prasowej Michał Dworczyk.
Share
Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków Czajka. Na zdjęciu szef KPRM Michał Dworczyk
Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków Czajka. Na zdjęciu szef KPRM Michał DworczykŹródło: PAP, Fot: PAP/Radek Pietruszka
d11n7d9

- Wybudujemy most pontonowy na Wiśle, przez który przejdzie rurociąg z lewego na prawy brzeg Wisły - poinformował z kolei minister obrony narodowej. W Kancelarii Premiera późnym wieczorem obradował sztab kryzysowy w związku ze skażeniem wody w Wiśle.

- Wojsko Polskie jest gotowe do wybudowania tej inwestycji. Wsparcie będzie także ze strony wojsk chemicznych. Jesteśmy także gotowi na sytuację w Płocku - zapewnimy bezpieczeństwo mieszkańcom miasta - dodał Mariusz Błaszczak.

d11n7d9

Na konferencji prasowej po sztabie kryzysowym wystąpił: Michał Dworczyk (szef KPRM), Łukasz Szumowski (minister zdrowia), Henryk Kowalczyk (minister środowiska) oraz Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej).

Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków Czajka. "Rozmawiamy z władzami Warszawy"

- W obliczu katastrofy ekologicznej, którą może spowodować zrzut ścieków, premier Morawiecki jest informowany na bieżąco. Od awarii minęły 2 doby, a władze miasta stołecznego nie podjęły jednoznacznych decyzji co do działań - stwierdził Dworczyk. Szef KPRM zapowiedział na piątek rozmowy z przedstawicielami ratusza oraz miejskimi spółkami. - Jutro podamy konkretne daty co do kolejnych naszych akcji - zaznaczył.

Dworczyk zapewnił także, że rząd jest w stałym kontakcie z władzami miasta. - Ale ta sytuacja nie dotyczy tylko stolicy, ale także miast leżących na północ od miasta - przyznał Dworczyk. - W najbliższych godzinach kontakt roboczy będzie nawiązany i kontynuowany. Bez władz Warszawy nie da się zlikwidować tego problemu - dodał szef KPRM.

d11n7d9

Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka"

Każdej sekundy do Wisły trafia 3 tys. litrów ścieków z uszkodzonej instalacji warszawskiej oczyszczalni "Czajka”. We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Wówczas uruchomiono kolektor zapasowy. Jednak w środę on także uległ awarii. Od tego momentu ścieki są wtłaczane prosto do Wisły.

Inspekcja Ochrony Środowiska zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez MPWiK w Warszawie "w związku z ponad dobowym opóźnieniem poinformowania służb o wystąpieniu poważnej awarii i zagrożeniu zanieczyszczeniami komunalnymi z Warszawy" - poinformowała Agnieszka Borowska, rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d11n7d9

Zobacz także: Gowin wygrał z minister zakład o wino. „Już wypiliśmy”

d11n7d9

Podziel się opinią

Share
d11n7d9
d11n7d9
Więcej tematów