PolskaWarmińsko-mazurskie: Zdewastowano pomnik Żołnierzy Wyklętych w Wydminach

Warmińsko-mazurskie: Zdewastowano pomnik Żołnierzy Wyklętych w Wydminach

• Ktoś zdewastował pomnik Żołnierzy Wyklętych w Wydminach na Mazurach
• Zamalowano czerwoną farbą dewizę "Bóg, Honor, Ojczyzna" umieszczoną na cokole
• Zatrzymano już mężczyznę, który jest o to podejrzewany - poinformowała lokalna policja

Warmińsko-mazurskie: Zdewastowano pomnik Żołnierzy Wyklętych w Wydminach
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Waszczuk

Zdewastowano pomnik Żołnierzy Wyklętych w Wydminach na Mazurach. Ktoś zamalował czerwoną farbą dewizę "Bóg, Honor, Ojczyzna" umieszczoną na cokole

Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia i przesłuchuje świadków. Pomnik został zniszczony w niedzielę.

Został zatrzymany "do wyjaśnienia"

W poniedziałek zatrzymano 23-letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o dokonanie tej dewastacji. Jak powiedziała st. asp. Iwona Chruścińska z komendy powiatowej policji w Giżycku, został on zatrzymany "do wyjaśnienia". - Na razie nie przedstawiono mu zarzutu. Ustalamy jeszcze, czy jakieś inne osoby nie brały też udziału w tej dewastacji - stwierdziła Chruścińska.

Zdaniem wójta Wydmin Radosław Króla, dewastacja pomnika była "zwykłym chuligaństwem i straszliwą głupotą". Jak powiedział, mieszkańcy są oburzeni tym wandalizmem, bo od lat sami dbają o to miejsce. - Zawsze jest posprzątane, zawsze pali się tam znicz i są składane kwiaty - dodał Król w rozmowie z mediami.

Pomnik Żołnierzy Wyklętych stoi od kilku lat w centrum Wydmin. Jest nam nim umieszczona tablica upamiętniająca ppor. Kazimierza Chmielowskiego ps. "Rekin" i żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, którzy pod jego dowództwem na kilka godzin zajęli tę miejscowość 14 lutego 1946 roku. Jak głosi napis na tablicy, "tego dnia Wydminy były w Wolnej Polsce".

Rok Żołnierzy Wyklętych

Chmielowski od 1942 roku walczył w AK na Wileńszczyźnie, został wtedy czterokrotnie ranny. Aresztowany przez NKWD uciekł z zesłania w Kałudze. Po powrocie do Polski, do sierpnia 1946 roku walczył w antykomunistycznym podziemiu. Rok po ujawnieniu został aresztowany i w 1950 roku skazany na śmierć i stracony. W 1995 roku sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego uznał ten wyrok za nieważny. Miejsce pochówku Chmielowskiego pozostaje nieznane. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Giżycku.

Rok 2016 został przez radę gminy Wydminy ogłoszony Rokiem Żołnierzy Wyklętych. Ma to związek z 70. rocznicą bitwy pod Gajrowskimi, do której doszło 16 lutego 1946 roku. Była to największa na Mazurach bitwa polskiego podziemia niepodległościowego z sowieckim NKWD i innymi formacjami komunistycznego aparatu terroru.

Marek Grabski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)