Wanda Rutkiewicz 41 lat temu zdobyła Mount Everest. Czego jeszcze dokonała bohaterka Google Doodle?

16 października 1978 roku himalaistka Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Polka i trzecia kobieta w historii weszła na Mount Everest. W rocznicę zdobycia najwyższej góry świata została uhonorowana przez Google Doodle.

Wanda Rutkiewicz 41 lat temu zdobyła Mount Everest. Czego jeszcze dokonała bohaterka Google Doodle?
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY

16.10.2019 | aktual.: 16.10.2019 11:21

Rutkiewicz wspięła się na najwyższy szczyt Himalajów 16 października 1978 roku o godzinie 13.45. Była pierwszą Polką i pierwszą kobietą z Europy, która dokonała tego wyczynu. Na szczycie zostawiła kamyk przywieziony z Polski.

Wanda Rutkiewicz w światowej czołówce

Wanda Rutkiewicz należała do pionierek kobiecego himalaizmu. Podczas wypraw zdobyła osiem spośród 14 ośmiotysięczników. W 1986 roku jako pierwsza kobieta wspięła się na najtrudniejszy spośród nich, okryty złą sławą K2.

Przygodę ze wspinaczką zaczynała w Beskidach, Tatrach i Rudawach. Kamyk zabrany ze szczytu Mount Everestu zawiozła Janowi Pawłowi II, który tego samego dnia, kiedy himalaistka zdobyła najwyższą górę świata, został wybrany na papieża. „Dobry los sprawił, iż nam obojgu tego samego dnia udało się wejść tak wysoko” – skomentował Ojciec Święty.

Miłość do gór zajmowała całe życie Wandy Rutkiewicz. W czasie kariery wspinaczkowej wielokrotnie odnosiła poważne złamania i była bliska śmierci. Zaginęła w maju 1992 roku, podczas ataku na Kanczendzongę, położony na granicy Indii i Nepalu szczyt o wysokości 8586 metrów nad poziomem morza. Miała 49 lat. Jej ciała nigdy nie odnaleziono.

Symboliczny grób wybitnej himalaistki znajduje się na cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu. Z miastem tym była związana przez wiele lat, między innymi jako członkini Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego.

Czym jest Google Doodle?

Google Doodle to okolicznościowe grafiki i animacje na stronie głównej Google. Największa wyszukiwarka na świecie chce w ten sposób uczcić rocznice związane ze słynnymi ludźmi czy ważne wydarzenia z historii. Niektóre „doodle” ukazują się użytkownikom na całej planecie, większość wyświetla się tylko w danym kraju. Polskie „doodle” oglądają przede wszystkim Polacy, a na przykład litewskie – Litwini. „Doodle” z Wandą Rutkiewicz obejrzą także mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwajcarii i Grecji.

Niedawno Google Doodle uczciły pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury czy urodziny Jana Sebastiana Bacha. Polakom przypominały o 185. rocznicy publikacji „Pana Tadeusza” i o 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Zachęcały też do wzięcia udziału w ostatnich wyborach parlamentarnych. Często „doodlami” zostają też coroczne święta, jak Nowy Rok czy Dzień Matki.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)