Walka z segregacją klasową w szkołach
Zdecydowaną walkę z segregacją dzieci ze
względu na zamożność ich rodzin zapowiedział minister edukacji
narodowej i sportu Mirosław Sawicki. Z pytaniem w tej sprawie
zwróciła się do niego posłanka Anna Sobecka (LPR) na
posiedzeniu Sejmu.
"Klasa pakietowa"
Ostatnie publikacje prasowe donoszą o istnieniu tak zwanej segregacji klasowej w polskich szkołach. Miałoby to polegać na preferowaniu tych dzieci, które uiściły dodatkowe opłaty na rzecz szkoły. Uczniów dzieli się na klasy szkolne według wykształcenia i zamożności rodziców - powiedziała posłanka Sobecka.
Sobecka wspomniała też, że w niektórych szkołach funkcjonuje model "klasy pakietowej", w którym do poszczególnych klas przyjmowani się uczniowie w zależności od tego, za jakie zajęcia dodatkowe płacą ich rodzice.
Do klasy pierwszej A trafiają dzieci, których rodzice płacą za dodatkowe zajęcia z angielskiego, plastyki, muzyki i informatyki. Do pierwszej B te, których rodzice płacą tylko za informatykę, a do klasy C przyjmuje się dzieci, których rodziny nie interesują się ich edukacją, oczywiście w sensie opłat - wyjaśniała.
Posłanka nazwała takie praktyki "jawnym naruszeniem polskiego prawa, a w szczególności konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej" i zwróciła się do ministra edukacji z pytaniem, czy resort edukacji zna to zjawisko i czy zamierza mu przeciwdziałać. Zapytała, na jakiej podstawie prawnej szkoły prowadzą politykę nakłaniania rodziców do wnoszenia dodatkowych opłat.
Minister: będziemy przeciwdziałać
Minister przyznał, że taki problem istnieje i że dzieci są segregowane w szkołach nie tylko ze względu na dodatkowe opłaty wnoszone przez rodziców. Na przykład w liceach przydziela się uczniów do poszczególnych klas na podstawie pomiaru ilorazu inteligencji. Wyraził też swój sprzeciw wobec polityki segregacji uczniów w szkołach.
To zjawisko istnieje. Ja je stwierdziłem jeszcze w momencie, gdy pracowałem w Centralnej Komisji Edukacyjnej. Selekcjonowanie wpływa na efekty pracy szkoły. Jestem zdecydowanie przeciwny temu zjawisku. Jest to naruszenie artykułu 70 konstytucji i artykułu 1 ustawy o systemie oświaty. Będziemy podejmować zdecydowane działania - mówił Sawicki.
Minister spotkał się już z kuratorami 7 lipca i zwrócił się do nich o pomoc w opracowaniu planu walki z segregacją. Rada kuratoryjna, która została zaplanowana na 17-18 sierpnia, również zajmie się tym problemem.
Będziemy o tej sprawie rozmawiać, planując konkretne działania, aby przeciwdziałać tego rodzaju zjawiskom, które są szkodliwe, niepedagogiczne i nie gwarantują równego dostępu do oświaty - zadeklarował minister.