Polska - The TimesDefence24
unia europejska
20-07-2012 (08:25)

Walka rządu z hazardem będzie Polskę dużo kosztowała

Firmy hazardowe mają podstawę do dochodzenia odszkodowań za ograniczenie ich działalności. Trzy firmy hazardowe zarzuciły polskim organom, że nie zgłosiły ustawy o grach hazardowych Komisji Europejskiej i Trybunał przyznał im rację. Według Ryszarda Kalisza z SLD możliwe jest również, że Komisja Europejska zdecyduje się na wszczęcie procedury nałożenia na Polskę kary z tytułu obowiązywania ustawy niezgodnej z prawem unijnym - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Trzy firmy hazardowe - Fortuna, Grand i Forta - wygrały sprawę przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok ten oznacza, że spółki te prawie na pewno uzyskają unieważnienie decyzji w sprawie prowadzenia gier na automatach tzw. jednorękich bandytach, wydanych przez Izbę Celną w Gdyni.

Tusk chciał to zamieść pod dywan

- Dla premiera Donalda Tuska liczyło się, by jak najszybciej "zamieść pod dywan aferę hazardową", stąd taki tryb i dynamika powstawania ustawy hazardowej, a teraz będzie w związku z tym płacić "gigantyczne odszkodowania - powiedział w sejmie Patryk Jaki, rzecznik Solidarnej Polski.

Według niego po ujawnieniu afery hazardowej dla Tuska i całej Platformy Obywatelskiej nie liczyło się wyjaśnienie całej sprawy oraz uchwalenie takiej ustawy hazardowej, która byłaby zgodna z obowiązującym prawem, procedurami i standardami w UE - czytamy w "Polska The Times".

Uchwalona w listopadzie 2009 r., a obowiązująca od 1 stycznia 2010 r. ustawa hazardowa wprowadziła m. in. stopniową likwidację automatów o niskich wygranych, zakaz reklamy hazardu i wyższe podatki.

Prace nad ustawą odbywały się w cieniu afery hazardowej. Tempo prac nad ustawą hazardową było błyskawiczne. Uchwalono ją w ciągu dwóch dni. Ministerstwo Finansów naciskało na parlamentarzystów PO, by nie wprowadzali zmian. Wczoraj unijny Trybunał orzekł, że przepisy tej ustawy wymagały notyfikacji Komisji Europejskiej.

Polub WP Wiadomości