Świat"Walka o wolny Tybet będzie trwała nadal"

"Walka o wolny Tybet będzie trwała nadal"

W 52. rocznicę powstania ludności Tybetu przeciw chińskiej armii 25 Tybetańczyków wzięło udział w pikiecie na rondzie Wolnego Tybetu w Warszawie. Minutą ciszy uczcili 87 tys. poległych, złożyli wieńce, zapalili znicze i odmówili modlitwę. Jeden z Tybetańczyków mieszkających w Polsce stwierdził, że "walka o wolny Tybet będzie trwała nadal".

"Walka o wolny Tybet będzie trwała nadal"
Źródło zdjęć: © WP.PL

- To wspomnienie walki z 1959 roku mobilizuje nas i daje nam impuls do pójścia naprzód w walce o wolny Tybet - powiedział jeden z mieszkających w Polsce Tybetańczyków Thupten Chashash. Zaznaczył, że "walka o wolny Tybet będzie trwała nadal".

Odnosząc się do rezygnacji XIV dalajlamy z politycznej roli w tybetańskim rządzie na uchodźstwie, powiedział, że dalajlama oddzielił swoje przywództwo polityczne od duchowego. - Już w styczniu zapowiedział, że zrezygnuje z tej funkcji, ale będzie bronić praw Tybetu, nadal będzie reagował, gdy łamane są prawa człowieka - powiedział.

Inny z Tybetańczyków, który przedstawił się jako Jese, powiedział że dalajlama już wcześniej zapowiadał, że przejdzie na polityczną emeryturę.

Na rondzie Wolnego Tybetu ustawiono transparent: "I am Tibetan not Chinese" (Jestem Tybetańczykiem, nie Chińczykiem). Pod tablicą upamiętniającą poległych Tybetańczyków złożono wieniec i znicze. Następnie Tybetańczycy odmówili modlitwę buddyjską. W pikiecie wzięli też udział twórcy portalu Ratujtybet.org.

Piotr Cykowski z portalu powiedział, że od kilku lat Chiny próbują mieć wpływ także na religię, która jest obowiązująca w Tybecie. W 2007 roku uznały, że wszystkie inkarnacje ważniejszych lamów, muszą mieć zgodę chińskiego rządu. Brak tej aprobaty oznacza, że inkarnacje są nielegalne i nieważne. Przepisy te ponadto nakazują lamom "poszanowanie i ochronę zasady jedności państwa".

10 marca obchodzony jest Dzień Powstania Tybetańskiego z 1959 roku przeciwko prześladowaniom i torturom Tybetańczyków przez armię chińską w Tybecie. Chińczycy zabili 87 tys. Tybetańczyków, co zmusiło XIV dalajlamę, Tenzina Gjaco, oraz 80 tys. Tybetańczyków do ucieczki do Indii.

W 52. rocznicę powstania wieczorem w Warszawie odbędzie się pikieta Tybetańczyków pod Ambasadą Chin, a w piątek - na Uniwersytecie Warszawskim sesja "Tibet today - problems and solutions/ Współczesny Tybet - problemy i rozwiązania". Weźmie w niej udział przedstawiciel dalajlamy na Europę Północną, Kraje Bałtyckie i Polskę z siedzibą w Londynie Thubten Samd.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)